Прилагодљиви дисплеји од 120 Хз: будућност или само трик?

Аутор: Lewis Jackson
Датум Стварања: 6 Може 2021
Ажурирати Датум: 1 Јули 2024
Anonim
Apple iPhone 13 - It’s gonna be great! But…
Видео: Apple iPhone 13 - It’s gonna be great! But…

Садржај


Када говоримо о будућности мобилних екрана, велики фокус је стављен на стални прелазак на ОЛЕД, појаву дизајна без оквира и могућност завоја и флексибилних модела на хоризонту. Међутим, о тренду се такође мање говори: тежња ка екранима са још вишим стопама освежавања, променљива брзина освежавања и подршка за садржај високог динамичког распона.

Наравно, овогодишњи и већ подржавају неке ХДР формате, а 60 Хз је подесно за УИ анимације, играње и репродукцију видео записа са великом брзином. Видели смо да и други телефони гурају коверту у вези с тим, а неки од Схарпових Акуос распона већ поседују могућности од 120Хз, а најновији Акуос Р то чини са КХД резолуцијом, подршком за ХДР10 и Снапдрагон 835 пакетом. (У случају да нисте сигурни о чему причамо, стопа освежавања је брзина којом ваш екран сваке секунде ажурира слику.)

Разговор о високим стопама освежавања ошишан је раније ове године када је представљен његов најновији иПад Про, употпуњен је 120-инчним екраном „ПроМотион“ за који компанија каже да ће омогућити флуиднији одзив приликом зумирања слика или померања текста. Такође постоје предности када су у питању веће брзине освежавања игара, а то је оно на што Разер циља са својим новим Разер телефоном. Овде је компанија користила ИГЗО панел који ради са Ултра Мотион технологијом, Нвидијину мобилну верзију Г-Синц за десктоп мониторе. Ово синхронизује излаз ГПУ-а са брзином освежавања, омогућавајући му да варира између 10 и 120 Хз како би се изгладило било какво кидање екрана и помогло да се игре осећају реактивно.


Свакако је тачно да 120Хз може кретање изгледати мало углађеније - само питајте било кога са монитором рачунара од 120 или 144 Хз - а у мобилном простору ова интеракција се такође ослања на то да у ваш екран буде уграђен брзи, тачни и брзи додирни елемент. такође. Велико је питање, да ли овај скок има толико смисла у простору смартфона?

Ја нисам један који би одбацио побољшане спецификације, чак и ако скок са 60Хз на 120Хз неће донијети свет разлике када једноставно крећете у или излазите из апликација или прелазите око корисничког сучеља. Латенција од 17 мс већ је довољно добра за то, а неке се апликације ионако не покрећу при 60 сличних кадрова у секунди. Међутим, брже је потенцијално боље, а када је у питању будућност у којој морамо узети у обзир и апликације, усвајање бржих брзина освежавања има неке још веће користи.

Појачавање брзине освежавања на 90 Хз или више неће вам помоћи апликације које већ раде испод 60 кадрова у секунди, што је понекад проблем и на Андроиду и иОС-у.


Вриједно је напоменути да су брзине оквира од 120 Хз већ неко време подржане на хардверској страни у Андроид простору, са Снапдрагон 8КСКС серијом, најновијом ХиСилицон компанијом Кирин 960 и избором МедиаТек СоЦ-ова од Хелио Кс10 па надаље који подржавају 120Хз панеле разне резолуције. Дакле, нису СоЦ-ови ти који чувају ову нишну технологију, проблеми се често налазе у вези са садржајем и одржавањем перформанси.

Уместо тога, већина уређаја и апликација је закључана на освежавању брзине од 60 Хз у софтверу како би се осигурали доследни перформансе и избегло кидање екрана, чак и ако је екран способан за много веће брзине. Ово је показано када је откривено да су Самсунг паметни панели коришћени у Оцулус Рифт ДК2 који ради на 75Хз, у поређењу са истим панелима који раде на 60Хз на паметним телефонима. Враћајући се Разер телефону, компанија сарађује са неким програмерима игара да искористи пуну брзину освежавања, па чак и са телефоном од 120 Хз још увек не можемо очекивати универзалну софтверску подршку.

Да бисмо решили проблеме са перформансама, видели смо увођење адаптивних технологија освежавања, као што је Разер Пхоне, који одговара тачном излазу ГПУ-а и брзини освежавања екрана. Ово елиминише кидање екрана, а такође значи да се панели могу спорије освежавати, штедећи на томе енергију, док гледате видео записе са нижом брзином слике или раде мање интензивне апликације. Ова технологија је већ доступна унутар великог броја панела захваљујући идејама као што је Нвидијин Г-Синц и отворена платформа ДисплаиПорт Адаптиве-Синц. Куалцомм је Снапдрагон 835 представио своју верзију под називом К-Синц, која ради на истом принципу. Технологија адаптивног освежавања такође је била једна од говорних тачака у представљању Аппле-овог новог таблета.

Као што смо споменули, велики део овог гура покреће се захтевима апликација за виртуелну стварност. Брже освежавање може вам помоћи у борби с нижим кашњењем - све док је хардвер за обраду довољно брз - а мање кидање екрана може помоћи у спречавању мучнине, док обоје у комбинацији желе створити свеобухватније боље искуство за гледаоца.

Ако се синхронизује брзина освежавања екрана на излазу ГПУ-а, избегава се кидање екрана и може се уштедети на трајању батерије када није потребан висок број сличица у кадру.

Андроид је ипак мало иза криве у погледу брзине кадрова. Док Оцулус Рифт и ХТЦ Виве имају брзину освежавања од 90 Хз, Геар ВР је запео на 60Хз и Гоогле-ов Даидреам варира у зависности од повезаног уређаја, али је вероватно закључан на 60Хз за већину слушалица.

Већа брзина освежавања ипак није лек за глатко ВР искуство. Уосталом, морате бити у могућности да доследно приказујете високу излазну брзину кадрова и брзо обрађујете податке сензора. Ограничени буџети за напајање, термичку обраду и процесирање производа за паметне телефоне чине ААА, играње високе брзине кадрова мало вероватним, али то не значи да и мање захтевна ВР и АР искуства не могу имати користи од глатке брзине кадрова.

Уместо тога, променљиве брзине освежавања могу бити покретачка снага врхунског мобилног ВР и АР искуства. Задржавањем довољно времена за обраду сензора са ниском латенцијом, а истовремено синхронизује брзину освежавања да би се избегли тренутан муцање, перцепција би требало да буде довољно глатка да се избегне већина главобоља. И не само то, већ и адаптивне брзине освежавања могу уштедјети на енергији при приказивању статичких слика или видеозаписа са ниском брзином слике, а истовремено омогућавају већи врхунски излаз на способним уређајима.

Упаковати

Панели високе и променљиве брзине освежавања већ су велики продавац у простору за игре на ПЦ-у и вероватно ћемо видети све већи нагон ка технологији такође у мобилном простору. Аппле-ов најновији иПад, Схарп-ова серија Акуос и Разер телефон можда су претече следећег великог тренда у технологији мобилних екрана.

Подршка је већ присутна у постојећем хардверу, тако да је сада на већини произвођача Андроид-а и трећих произвођача софтвера потребно имплементирати подршку. Технологија сигурно није потешкоћа када је у питању апликација за виртуелну стварност, али да ли ће 90Хз, 120Хз или чак виша стопа постати стандард за паметне телефоне можда зависи од будућег продора на тржиште и успеха ВР-а - проблем то је још увек неодговорено питање.

Једном је приликом пребацивања контаката са једне мобилне платформе на другу значило ручно куцање бескрајне количине имена, телефонских бројева и других информација. Срећом, данас паметни телефони мог...

Иако стреаминг сервиси попут Спотифи и Тидал преузимају тржиште, многи љубитељи музике радије преузимају и чувају музику на свом чврстом диску. Упркос својим недостацима и чињеници да се Аппле удаљава...

Фасцинантно