Шта ако смањите профит од Гоогле података?

Аутор: Laura McKinney
Датум Стварања: 9 Април 2021
Ажурирати Датум: 25 Јуни 2024
Anonim
We’re building a dystopia just to make people click on ads | Zeynep Tufekci
Видео: We’re building a dystopia just to make people click on ads | Zeynep Tufekci

Садржај


Колико вреде ваши конкретни подаци биле би интегралне информације у овом хипотетичком сценарију дељења профита са Гоогле подацима. Нажалост, Гоогле - и друге компаније са овим пословним моделом, као што је Фацебоок - нису у обавези да откривају ове информације.

То би се у будућности могло променити захваљујући рачуну са двостраначком подршком који ће натерати компаније попут Гоогле-а да дају детаље о томе што свака особа у Гоогле-овом екосистему зарађује од компаније. Предлог закона би, између осталог, учинио обавезу компаније да појединачно обавештава своје кориснике колико новца су зарадили за ту компанију.

У случају Фацебоока, постоје процене да просечни корисник компанији зарађује око 7 долара месечно. Тежи корисници могу зарађивати Фацебоок било где од 11 до 14 долара месечно. Ово су само процене - стварни бројеви могли би бити и много већи.

Гоогле нема обавезу да обавештава кориснике колико им зарађује, али то би се могло ускоро променити.


Хипотетски, претпоставимо да Фацебоок зарађује 10 УСД месечно од просечног корисника. Ако би Фацебоок поделио 5 процената тог прихода са сваким корисником (број који само изаберем насумично), то би значило да би сваки од њих користили 0,50 УСД месечно. То је тешко вредан износ.

Међутим, то је само Фацебоок. Шта ако сте зарадили и смањење Гооглеових података, као и било које друге „бесплатне“ услуге у којој се ваде подаци, а која би укључивала ИоуТубе, Твиттер, Реддит, Инстаграм, апликације за упознавање попут Тиндер-а, па чак и сам оперативни систем Андроид? Кад све то комбинирате заједно, постављате оквир за стални приход из више извора без икаквих промена у вашем тренутном начину живота.

Свакако, приход би могао бити мали, ако на Фацебооку постоји било који показатељ, али концепт је ту: новац зарађујете пасивно помажући другим компанијама да зараде.

Ако бисте добили део зараде од Гоогле података, био би сличан УБИ


Иако зарада неколико додатних долара сваког месеца од ваших Гоогле података можда неће значајно променити ваш живот, то би била додатна ињекција пасивног дохотка. То би био новац зарађен не од рада, већ од једноставно постојећег. У суштини, био би сличан Универзалном основном дохотку (УБИ).

Много је варијација УБИ-ја, али општи је исход да сваки појединац у одређеној области сваког месеца добија довољно новца од владе да покрије основне животне трошкове. То би укључивало станарину, храну, превоз, па чак и приступ интернету. У зависности од области света, УБИ би могао да буде од стотина до чак хиљада долара месечно, једноставно их уступа грађанима да раде шта хоће.

Идеја о УБИ касно је дошла до наслова, јер су је истакнути економисти прогласили не само одличном идејом за повећање квалитета живота просечног човека, већ и начином јачања укупне економије. Било је чак и успешних пробних циклуса УБИ презентација у земљама као што су Финска и подвргнути тестовима у местима као што је Канада.

Концепт универзалног основног дохотка је тешка пилула коју многи могу прогутати, али дељење прихода са Гооглеом може то олакшати.

Међутим, УБИ је тако драматичан одмак од начина на који друштва гледају на вредност неке особе да ће јој требати дуго времена да се усвоји у било којем великом обиму, ако уопште буде усвојен. Овде у Сједињеним Државама посебно, човекова "вредност" је суштински везана за то колико посла и колико новца зарађују за тај посао.Промјена би била темељни помак у нашим вриједностима, што би дуго трајало и вјероватно изазвало више сукоба.

Овај концепт корисника који добија део новца који зарађују за компаније попут Гоогле-а, могао би бити начин да полако пређу грађане да схвате како УБИ у ствари функционише. Другим речима, подела у приходима великих компанија могла би деловати као одскочна даска људима који одустају од концепта да је једини начин да преживе и добију животне угодности рад.

Шта ако је то будућност прихода?

Без обзира да ли Гоогле прихвата или не дијељење прихода везано за ваше податке или ако та подјела прихода доводи до друштвеног прихватања УБИ, концепт зараде помоћу бесплатних производа који заузврат помажу тој компанији да зарађује новац могла би бити будућност приход.

У малом обиму, то смо већ видели на Гоогле-овом производу названом Гоогле Опинион Ревардс. Помоћу ове апликације Гоогле ће вам повремено слати анкете или питања везана за ваш живот. Ако одговорите на ова питања, зарађујете у малим износима (било где од 0,10 до 1 УСД) који се могу користити за куповину ствари у Гоогле Плаи продавници.

Можда никада нећемо видети поделу прихода с Гооглеом, али нешто се мора променити у начину на који зарађујемо.

Наравно, то није пуно кредита и не можете га користити као новац, али концепт је врло сличан овој идеји да Гоогле подаци зарађују за вас. У случају Награде за мишљење, активно предајете своје податке компанији. Једина разлика у подели прихода за ваше Гоогле податке је што бисте зарадили користећи своје Гоогле производе као уобичајене, уместо да обављате активан задатак.

Ово би могло бити дугорочно рјешење које тражимо када је у питању будућност прихода. Док роботи долазе и одузимају послове од људи, а вештачка интелигенција елиминише потребу да људи обављају основне задатке, ми ћемо се наћи са огромном популацијом и без посла који ти људи заправо не би радили. Ако се наш систем вредности богатства и даље заснива на идеји да људи морају радити на послу како би једноставно живели, суочићемо се са неким озбиљним проблемима.

Шта мислиш? Јавите нам своја мишљења о томе у коментарима.

Нови Киндле (2019) мањи је од модела који замењује задржавајући исти екран од шест инча. И даље постоје значајни оквири са страна, али то је у реду јер је то уређај који ћете сатима држати у рукама. О...

Употреба јавног превоза одлична је из неколико разлога, од којих је посебно јефтинија од вожње или вожње кабином, али и због бољег утицаја на животну средину. Обзиром да тим који стоји иза Гоогле Мапс...

Занимљив