Историја Андроид ОС-а: његово име, порекло и још много тога

Аутор: Peter Berry
Датум Стварања: 15 Август 2021
Ажурирати Датум: 1 Јули 2024
Anonim
Фильм «ЗАМЫСЕЛ» (2019) | Киностудия «Донфильм» | Смысловое кино | Русский художественный фильм
Видео: Фильм «ЗАМЫСЕЛ» (2019) | Киностудия «Донфильм» | Смысловое кино | Русский художественный фильм

Садржај


Понекад се осећа као да ми заувек покрећемо Гоогле-ов мобилни ОС на нашим Андроид уређајима. Међутим, прошло је мање од 10 година од када је први званични Андроид телефон дебитовао код потрошача који купују у продавницама. Гоогле-ова одлука да Андроид постави ОС са отвореним кодом омогућила му је да постане веома популаран код произвођача других произвођача.

Само неколико година након покретања Андроид 1.0, паметни телефони на којима је инсталиран ОС били су свуда. Сада је постао најпопуларнији мобилни ОС на свету, победивши своје многобројне конкуренте попут Симбиан, БлацкБерри, Палм ОС, вебОС и Виндовс Пхоне. Аппле-ов иОС је једина платформа која и даље остаје озбиљан конкурент Андроид-у и та ситуација не изгледа да ће се ускоро променити.

Оснивање Андроида

У октобру 2003. године, много пре него што је термин „паметни телефон“ употребила већина јавности, и неколико година пре него што је Аппле најавио свој први иПхоне и свој иОС, компанија Андроид Инц основана је у Пало Алто, у Калифорнији. Његова четири оснивача били су Рицх Минер, Ницк Сеарс, Цхрис Вхите и Анди Рубин. У вријеме свог јавног оснивања, Рубин је цитирао да ће Андроид Инц развити "паметније мобилне уређаје који су више свјесни локације и склоности свог власника."


Иако то звучи као основни опис паметног телефона, Рубин је у говору у Токију 2013. открио да је Андроид ОС првобитно требао побољшати оперативне системе дигиталних камера, како је известио ПЦ Ворлд. Компанија је 2004. направила парцеле за инвеститоре који су показали како ће се Андроид, инсталиран на камери, бежично повезати са рачунаром. Тај рачунар би се затим повезао у „Андроид Датацентер“, где би власници камера могли да смештају своје фотографије на мрежи на цлоуд серверу.

Очигледно, тим Андроида у почетку није размишљао о стварању ОС-а који би сам по себи служио као срце комплетног рачунарског система за мобилне уређаје. Али чак и тада, тржиште самостојећих дигиталних фотоапарата опадало је, а неколико месеци касније, Андроид Инц је одлучио да пребаци степене преноса на коришћење ОС-а унутар мобилних телефона. Као што је Рубин рекао 2013. године, „потпуно иста платформа, потпуно исти оперативни систем који смо изградили за камере, а који је постао Андроид за мобилне телефоне.“


2005. године наредно велико поглавље историје Андроида направљено је када је оригиналну компанију купио Гоогле. Рубин и остали чланови оснивачи су наставили да развијају ОС под својим новим власницима. Донесена је одлука да се Линук користи као основа за Андроид ОС, а то је такође значило да би и сам Андроид могао да се бесплатно понуди трећим произвођачима мобилних телефона. Гоогле и Андроид тим сматрали су да компанија може зарадити нудећи друге услуге које користе ОС, укључујући апликације.

Рубин је остао на Гоогле-у као шеф Андроид тима до 2013. године, када је Гоогле најавио да напушта ту дивизију. Крајем 2014. године, Рубин је потпуно напустио Гоогле и покренуо стартуп пословни инкубатор. Раније у 2017. години, Рубин је званично открио свој повратак у индустрију паметних телефона објавом своје компаније о основном телефону заснованом на Андроиду.

Припрема за покретање Андроид 1.0

Аппле је 2007. лансирао први иПхоне и покренуо нову еру у мобилном рачунару. У то време Гоогле је још увек радио тајно на Андроиду, али у новембру те године компанија је полако почела да открива своје планове за борбу против Апплеа и других мобилних платформи. Користила је за формирање такозваног савеза Опен Хандсет Аллианце, који је укључивао произвођаче телефона попут ХТЦ и Мотороле, произвођаче чипова као што су Куалцомм и Текас Инструментс, као и операторе укључујући Т-Мобиле.

Потом је цитиран председавајући и извршни директор Гооглеа Ериц Сцхмидт, „Данашња најава је амбициознија од било којег појединачног„ Гоогле телефона “о коме новинари спекулишу последњих неколико недеља. Наша визија је да ће моћна платформа коју представљамо напајати хиљаде различитих модела телефона. “

Гоогле је наводно имао најмање две верзије верзије Андроида објављене интерно пре него што је компанија лансирала јавну бета верзију 1.0 за програмере 5. новембра 2007, отприлике у исто време када је најавила Савез за отворене слушалице. Такође је развио сопствену интерну референтну слушалицу, кодног назива „Раније“, која никада није објављена у јавност.Неколико година касније, програмер Стевен Троугхтон-Смитх примио је један од ових раних референтних телефона и објавио слике и своје утиске о „Раније“. Као што видите, укупни изглед овог телефона више је личио на слушалице БлацкБеррија него на иПхоне , у време када су многи људи били скептични према уређајима „само са екраном осетљивим на додир“.

У септембру 2008, најављен је први Андроид паметни телефон, Т-Мобиле Г1, такође познат као ХТЦ Дреам у другим деловима света. Продаја је продата у америчком октобру те године. Телефон, са скочним 3,2-инчним екраном осетљивим на додир у комбинацији са КВЕРТИ физичком тастатуром, није баш био чудо дизајна. Заиста је телефон у целини добио лоше критике из технолошких медија. Уређај није имао ни стандардни прикључак за слушалице од 3,5 мм, што је за разлику од данас прилично де фацто функција телефона међу Андроид-овом конкуренцијом.

Међутим, Андроид 1.0 ОС изнутра је већ имао заштитне знакове Гоогле-овог пословног плана за ОС. Интегрисао је низ других производа и услуга компаније, укључујући Гоогле мапе, ИоуТубе и ХТМЛ прегледач (пре-Цхроме) који су, наравно, користили Гоогле-ове услуге претраживања. Такође је имала прву верзију Андроид Маркет-а, продавница апликација за коју је Гоогле поносно изјавио да ће имати „десетине јединствених, првих врста Андроид апликација.“ Све ове карактеристике сада звуче прилично примитивно, али ово је био тек почетак пораста Андроида на тржишту мобилних уређаја.

Шта је са тим слатким кодним именима?

Док већина Андроид издања има имена слаткиша или десерта, прва верзија ОС-а (1.0) која је јавно објављена у септембру 2008. године уопште није имала кодно име, интерно или јавно, према ономе што Андроид инжењер Јеан -Баптисте Куеру је рекао Андроид Полице у 2012. Андроид 1.1, објављен фебруара 2009. године, није имао јавно кодно име. Међутим, наводно је користио интерни назив "Петит фоур" док је био у развоју на Гоогле-у. Име се односи на француски десерт.

Тек на представљању Андроида 1.5, само неколико месеци касније у априлу 2009. године, верзија ОС-а добила је прво јавно кодно име: „Цупцаке“. Заслуга за именовање верзије Андроида по слатким бомбонима и десертима традиционално је прешла на своју руководилац пројекта на Гооглеу, Риан Гибсон, али његови конкретни разлози за коришћење таквог имена остају непознати. Када је Гоогле издао Андроид 4.4 КитКат, понудио је „службену“ изјаву о њиховим различитим кодним именима за верзије ОС-а, рекавши: „Пошто ови уређаји чине наш живот тако слатким, свака верзија Андроид-а носи назив десерт“.

Андроид логотип

Сада познати логотип за Андроид ОС, који изгледа као комбинација робота и зелене бубе, креирала је Ирина Блок док је била запослена у Гоогле-у. У ћаскању са Нев Иорк Тимес у 2013. години, Блок је рекао да је једина директива коју јој је дао тим за дизајн од стране Гоогле-а била да лого буде сличан роботу. Она тврди да је коначни дизајн делимично инспирисан гледањем познатих логотипа за ВЦ који представљају „Мушкарци“ и „Жене“.

Једна ствар коју су Блок и Гоогле одлучили да ураде је да сама поставе Андроид робот пројекат отвореног кода. Скоро свака друга огромна компанија заштитила би такав логотип или маскоту да их други не редизајнирају и користе. Међутим, Андроид робот су сада модификовали и користили тона људи, а све зато што Гоогле дозвољава такве промене под лиценцом Цреативе Цоммонс 3.0 Аттрибутион.

Зашто статуе да симболишу нова издања Андроида?

Као што смо претходно рекли, Цупцаке је била прва верзија Андроида са јавним кодним именом „укусна посластица“. Када Гоогле сваке године коначно открије своје кодно име, поставиће и нову статуу са тим кодним именом на травњак испред зграде зграде компаније за посетиоце у Моунтаин Виеву, у Калифорнији.

У 2015. години, ИоуТубе канал Нат и пријатељи открио је да је мали уметнички тим у Њу Џерсију створио прву Андроид статуу, на којој се налази главна маскота, заједно са свим осталим статуама које представљају различите верзије Андроида од Цупцакеа до тренутне верзије, Орео. Сами кипови су направљени од стиропора и потом су вајарани, добили су чврсти пластични слој, а затим били обојани пре него што су отпремљени у Калифорнију на службено откривање 3.000 миља.

Андроид 1.5 Цупцаке

Прво службено јавно кодно име за Андроид појавило се све док верзија 1.5 Цупцаке није објављена у априлу 2009. године. Додало је прилично нових функција и побољшања у поређењу са прве две јавне верзије, укључујући ствари које сада узимамо здраво за готово, као што су могућност слања видео записа на ИоуТубе, начин да се екран телефона аутоматски ротира у праве положаје и подршка за тастатуре трећих страна.

Неки од телефона који су пуштени са Цупцаке инсталираним ван кутије укључују и први Самсунг Галаки телефон, заједно са ХТЦ Херо.

Андроид 1.6 Донут

Гоогле је брзо покренуо Андроид 1.6 Донут у септембру 2009. године. Нове функције укључују подршку за оператере који користе мреже засноване на ЦДМА. Ово је омогућило да Андроид телефоне продају сви превозници широм света.

Остале карактеристике укључују увођење оквира за брзо претраживање и брзо пребацивање између фотоапарата, камере и галерије ради поједностављења искуства снимања медија. Донут је такође представио видгет Повер Цонтрол за управљање Ви-Фи-јем, Блуетоотх-ом, ГПС-ом итд.

Један од телефона који је продат са инсталираном Донут-ом био је несретни Делл Стреак који је имао огроман (у то време) 5-инчни екран и у то време је на нашој веб локацији описан као "паметни телефон / таблет." Ових дана сматра се да је 5-инчни дисплеј просечне величине за паметни телефон.

Андроид 2.0-2.1 Ецлаир

У октобру 2009., отприлике годину дана након покретања Андроида 1.0, Гоогле је објавио верзију 2.0 ОС-а, са службеним кодним именом Ецлаир. Ова верзија је прва додала подршку текста у говор, а такође је представила позадине уживо, подршку за вишеструке налоге и навигацију Гоогле Мапс, међу многим другим новим функцијама и побољшањима.

Моторола Дроид је био први телефон који је укључивао Андроид 2.0 ван кутије. Телефон је такође био први телефон са системом Андроид који је продао Веризон Вирелесс. Иако је Гоогле безбедно користио Андроид као назив за свој ОС, термин "Дроид" је благовремено живио Луцасфилм, у вези са роботима компаније Ратови звезда франшиза. Моторола је морала добити дозволу и уплатити нешто новца Луцасфилму, како би користио Дроид као име за свој телефон. Моторола је наставила да користи марку Дроид за многе своје телефоне већ 2016. године.

Андроид 2.2 Фроио

Лансиран у мају 2010. године, званично је представљен Андроид 2.2 Фроио (скраћеница за „смрзнути јогурт“). Паметни телефони са инсталираним Фроиоом могли би искористити неколико нових функција, укључујући функције Ви-Фи мобилне жаришне точке, пусх нотификације путем Андроид Цлоуд-а до уређаја за слање порука у уређају (Ц2ДМ), подршку за блиц и још много тога.

Први паметни телефон који је носио Гоогле-ов бренд Некус, Некус Оне, лансиран је Андроид 2.1 ван кутије раније 2010. године, али је брзо примио ажурирање преко Интернета за Фроио касније те године. Ово је означило нови приступ за Гоогле, с тим да је компанија сарађивала ближе него икад раније са произвођачем хардвера ХТЦ-ом на представљању чистог Андроид-а.

Андроид 2.3 Гингербреад

Андроид 2.3 Гингербреад, лансиран у септембру 2010, тренутно је најстарија верзија ОС-а коју Гоогле још увек наводи на својој страници за месечно ажурирање верзије платформе. Од 13. септембра 2017. Гоогле је назначио да тренутно само 0,6 процената свих Андроид уређаја користи неку верзију медењака.

ОС је примио освежавање корисничког интерфејса под Гингербреад. Додала је подршку коришћењу функција НФЦ (комуникација у близини поља) за паметне телефоне који имају потребан хардвер. Први телефон који је додао и Гингербреад и НФЦ хардвер био је Некус С, који су ко-развијели Гоогле и Самсунг. Гингербреад је такође поставио темеље за селфие додавањем подршке за више камера и подршку за видео цхат у Гоогле Талк-у.

Хонеицомб Андроид 3.0

Ова верзија ОС-а је можда чудна гомила. Саће је објавио Гоогле због инсталирања само на таблете и друге мобилне уређаје са већим екранима од тренутних паметних телефона. Први пут је представљен у фебруару 2011. године, заједно са првим Моторола Ксоом таблет рачунаром и обухватао је функције као што је редизајнирани кориснички интерфејс посебно за велике екране, заједно са траком за обавештавања која се налази на дну екрана таблета.

Идеја је била да Хонеицомб понуди специфичне карактеристике које се не могу носити са мањим екранима који су се тада нашли на паметним телефонима. То је такође био одговор од стране компаније Гоогле и њених трећих партнера на издање Апплеовог иПада из 2010. године. Иако је Хонеицомб доступан, неки таблети су и даље објављени са Андроид 2.к верзијама заснованим на паметном телефону. На крају, Хонеицомб је на крају постао верзија Андроида која баш и није била потребна, јер је Гоогле одлучио да интегрише већину својих функција у своју следећу велику верзију 4.0, Ице Цреам Сандвицх.

Андроид 4.0 Ице Цреам Сандвицх

Објављена у октобру 2011. године, верзија Ице Цреам Сандвицх модела Андроид донела је низ нових функција за кориснике. Комбиновала је многе карактеристике верзије Хонеицомб-а намењене само таблету и паметног медењака оријентисаног на паметни телефон. Такође је на почетном екрану укључивао „лежиште фаворита“, као и прву подршку за откључавање телефона помоћу камере за фотографисање лица власника. Та врста биометријске подршке за пријаву од тада се знатно развија и побољшава.

Од 6. јула, Гоогле наводи да 0,7 одсто свих Андроид уређаја тренутно користи неку верзију Андроида 4.0, што је само незнатно више од Гингербреад-а.

Остале запажене промене са ИЦС-ом укључују подршку за све тастере на екрану, превлачење прстом да бисте одбацили обавештења и картице прегледача и могућност праћења употребе података путем мобилног и Ви-Фи-ја.

Андроид 4.1-4.3 Јелли Беан

Доба Андроид-а Јелли Беан почела је у јуну 2012. године изласком Андроида 4.1. Гоогле је брзо објавио верзије 4.2 и 4.3, обе под ознаком Јелли Беан, у октобру 2012, односно јулу 2013.

Неке од нових функција у овим ажурирањима софтвера укључивале су нове функције обавештења које су показале више дугмета са садржајем или акцијама, као и пуну подршку за Андроид верзију Гоогле-овог веб прегледача Цхроме, која је укључена у Андроид 4.2. Гоогле Нов се такође представио као део претраге, а „Пројецт Буттер“ је представљен да би убрзао анимације и побољшао Андроидову додирну реакцију. Спољни прикази и Мирацаст такође су добили подршку, као и ХДР фотографије.

Ако сте похађали Гоогле И / О 2012. године, вероватно сте као поклон претходно инсталирали таблет компаније Некус 7 са Андроид 4.1 Јелли Беан. Верзије Јелли Беан су и даље веома активне на многим Андроид телефонима и уређајима. Тренутно око 6,9 посто свих Андроид производа користи Јелли Беан.

Андроид 4.4 КитКат

Назив Андроид 4.4 прва је верзија ОС-а која заправо користи претходно заштићено име за парче бомбона. Пре него што је званично представљен у септембру 2013. године, компанија је на својој И / О конференцији те године, као и другим местима, објавила наговештаје да ће кодно име за Андроид 4.4 бити „Кеи Лиме Пие“. Заиста, већина Гоогле-ових Андроидов тим је сматрао да ће и то бити случај.

Како се испоставило, Гоогле-ов директор Андроид глобалног партнерства, Јохн Лагерлинг, мислио је да „Кеи Кеи Лиме Пие“ неће бити довољно познато име које би се користило за Андроид 4.4 широм света. Уместо тога, одлучио је да уради нешто другачије. Контактирао је Нестле, творце батерија КитКат и питао их да ли могу да користе име за Андроид 4.4. Нестле се сложио, па је чак објавио верзије свог КитКат траке у облику маскоте робота Андроид као део уговора о сарадњи са Гоогле-ом. Био је то експеримент у маркетингу који Гоогле није поново запалио до најновијег покретања Ореоа.

КитКат није имао огроман број нових функција, али имао је једну ствар која је заиста помогла у ширењу целокупног Андроид тржишта. Оптимизирано је да ради на паметним телефонима који имају само 512 МБ РАМ-а. Ово је омогућило произвођачима телефона да добију најновију верзију Андроида и да га инсталирају на много јефтиније мобилне телефоне.

Гоогле-ов Некус 5 паметни телефон био је први који је претходно инсталирао Андроид 4.4. Иако је КитКат представљен пре скоро четири године, још увек има доста уређаја који га и даље користе. Гоогле-ова тренутна страница за ажурирање верзије платформе наводи да 15,1 одсто свих Андроид уређаја има неке верзије Андроид 4.4 КитКат.

Андроид 5.0 Лоллипоп

Први пут представљен у јесен 2014. године, Андроид 5.0 Лоллипоп представљало је главни потрес у укупном изгледу оперативног система. Била је то прва верзија ОС-а која је користила Гоогле-ов нови језик Материал Десигн, који је либерално користио светлосне и сенчне ефекте, између осталог, да би симулирао изглед на папиру као корисничко сучеље налик папирном папиру. УИ је добио и неке друге промене за Лоллипоп, укључујући обновљену навигациону траку, богате нотификације за закључани екран и још много тога.

Следеће ажурирање Андроид 5.1 увело је још неколико промена испод хаубе. Ово укључује службену подршку за дуал-СИМ, ХД гласовне позиве и заштиту уређаја како би лопови били закључани из телефона чак и након фабричког ресетовања.

Гоогле-ов Некус 6 паметни телефон, заједно са његовим таблет рачунаром, били су први уређаји на које је Лоллипоп унапред инсталиран. Тренутно је Андроид 5.0 Лоллипоп инсталиран и користи га око 29 процената свих активних Андроид уређаја, према статистичким подацима Гоогле верзије платформе. Забавна чињеница: Гоогле је интерно користио кодно име „Пиера лимуна Мерингуе Пие“ док је развио Андроид 5.0 пре него што се скрасио на третирању бомбона Лоллипоп као службеном јавном имену ОС-а.

Андроид 6.0 Марсхмаллов

Објављен у јесен 2015. године, Андроид 6.0 Марсхмаллов користио је слатку посластицу коју су кампери фаворизовали над ватром као главни симбол. Интерно је Гоогле користио „Мацадамиа Нут Цоокие“ да би описао Андроид 6.0 пре званичне Марсхмаллов најаве. Укључио је такве нове фиоке за вертикално померање, заједно са Гоогле Нов он Тап, матичну подршку за биометријско откључавање отиска прста по телефону, УСБ Типе-Ц подршку, увођење Андроид Паи-а и још много тога.

Први уређаји који су испоручени са унапред инсталираном Марсхмалловом су били Гоогле-ови и Некус 5Кс паметни телефони, заједно са његовим Пикел Ц таблетом. Тренутна статистика о употреби Андроид платформе показује да је Марсхмаллов тек маргинално претекао Лоллипоп као најинсталиранију верзију ОС-а, што чини 32,2 посто свих Андроид-базираних уређаја.

Андроид 7.0 Ноугат

Верзија 7.0 Гоогле-овог оперативног система за мобилне уређаје покренута је у јесен 2016. Пре него што је Ноугат откривен, Гоогле је интерно назвао „Нев Иорк Цхеесецаке“. Многе нове функције Ноугат-а укључивале су боље функције више задатака за све већи број паметни телефони који имају веће екране, као што је дељени екран, заједно са брзим пребацивањем између апликација.

Гоогле је извео бројне велике промене иза сцене, попут преласка на нови ЈИТ компајлер ради убрзавања апликација, подржао Вулкан АПИ за брже 3Д приказивање и омогућио ОЕМ-овима да подрже своју ДаиДреам Виртуал Реалити платформу.

Гоогле је такође користио ово издање да би одважно гурнуо тржиште премиум смартфона. Властити брендирани паметни телефони, Пикел и Пикел КСЛ, заједно са ЛГ В20, први су пуштени са унапред инсталираном Ноугат-ом.

Андроид 8.0 Орео

У марту 2017. године Гоогле је званично најавио и објавио први преглед за програмере за Андроид О, такође познат као Андроид 8.0. Чак и пре тог издања, Хиросхи Лоцкхеимер, старији потпредседник Андроид-а на Гоогле-у, објавио је ГИФ торту Орео на свом Твиттер налогу у фебруару 2017. То је био први чврсти наговештај да је Орео, популарни колачић направљен од две чоколадне резине. са напуном креме између, заиста би био службено кодно име за Андроид 8.0.

Гоогле је у августу потврдио да би Орео заиста био јавно име за Андроид 8.0. Гоогле је други пут одабрао заштићено име за Андроид (Орео је у власништву Набисцо-а). У одмаку од своје традиције, Гоогле је на штампи у штампи у Њујорку први пут показао статуу маскоте Андроид Орео, уместо да је статуу прво показао у седишту Гооглеплека. Статуа такође приказује саму Андроид маскоту као летећи суперхерој, заједно са огртачем. Друга статуа је постављена у главном седишту компаније Гоогле касније тог дана

Што се његових карактеристика тиче, Андроид Орео нуди мноштво визуелних промена у менију Подешавања, заједно са природном подршком за режим слике у слици, каналима за обавештавање, новим АПИ-има за аутоматско попуњавање ради бољег управљања лозинкама и уноса података и још много тога. Андроид Орео доступан је за преузимање путем Гоогле-овог Андроид Опен Соурце пројекта, а доступан је и као ажурирање преко Интернета за старије (и подржане) Гоогле уређаје Некус и Пикел, као исправку за многе старије Андроид телефоне. Андроид Орео такође долази са Гоогле-овим властитим моделима Пикел 2, као и многим другим новијим телефонима који су се нашли на тржишту.

Андроид 9.0 Пие

Гоогле је покренуо први преглед за програмере следећег великог ажурирања за Андроид, Андроид 9.0 П, 7. марта 2018. Компанија је 6. августа 2018. званично лансирала финалну верзију Андроида 9.0 и дала јој службено кодно име „Пие. Укључио је низ главних нових карактеристика и промена. Један од њих избацује традиционалне тастере за навигацију у корист једног издуженог дугмета у средини, а то је ново кућно дугме. Превлачењем са тог дугмета приказује се Преглед са најновијим апликацијама, траком за претрагу и пет предлога апликација на дну. Можете да превучете прстом улево да бисте видели све недавно отворене апликације или можете да превучете почетно дугме удесно да бисте се брзо кретали кроз апликације.

  • читати: Андроид 9.0 Пие преглед

Андроид 9.0 Пие је такође укључио неке нове функције дизајниране да помогну да продужите век трајања батерије вашег паметног телефона, укључујући коришћење машинског учења у уређају за предвиђање које ћете апликације сада користити и које апликације нећете користити до касније. Пие такође има Схусх, функцију која аутоматски ставља ваш телефон у режим Не узнемиравај када окренете екран телефона на равну површину. Ту је и Слицес који пружа мању верзију инсталиране апликације унутар Гоогле претраге, која нуди одређене функције апликације без отварања потпуне апликације

Као и обично, Андроид 9.0 Пие био је прво званично доступан за Гоогле-ове Пикел телефоне, али је истовремено покренут и за Ессентиал Пхоне. Од тада се представио као ажурирање за многе друге Андроид телефоне током последњих неколико месеци и доступан је ван оквира многих нових Андроид телефона.

Освежавање бренда: Андроид 10

Андроид је далеко стигао од својих скромних почетака, као производа малог покретања, па све до водећег мобилног оперативног система у свету. Постоје наговештаји да је Гоогле у врло раним фазама развоја потпуно новог ОС-а, названог Фуцхсиа, који може подржавати све, од паметних телефона до таблета, па чак и за нотебоок и десктоп рачунаре. Међутим, компанија није рекла готово ништа о својим плановима за Фуцхсиа, и више је него могуће да би могла отказати свој развој.

Ово само показује да је Гоогле и даље изузетно посвећен унапређивању развоја Андроида и чак је покушао проширити ОС мобилних и таблет рачунара на друге уређаје, укључујући, и. У зависности од тога која истраживачка фирма верујете, Андроид-ов удео на светском тржишту паметних телефона тренутно износи између 85 и 86 процената, а иОС на другом месту између 14 и 15 процената. Сви остали оперативни системи за мобилне уређаје (Виндовс Пхоне / Виндовс 10 Мобиле, БлацкБерри, Тизен и остали) сада имају мање од 0,1 посто тржишта телефона. У мају 2017. године, током Гоогле И / О, компанија је саопштила да сада постоји преко две милијарде активних уређаја који покрећу неку верзију Андроид ОС-а.

Један изазов за власнике Андроид уређаја који представља проблем за ОС од његовог лансирања је његово ажурирање најновијим безбедносним закрпама, а да не кажемо ништа о прекомерном извођењу за главна ажурирања функција за ОС. Гоогле-ови подржани уређаји Некус и Пикел непрекидно добијају редовне месечне безбедносне исправке и најновију верзију ОС-а. Телефони трећих страна много су хит и промашени са новим сигурносним закрпама и често брзо одустају од гледања нових ажурирања ОС-а. Неколико телефона, посебно откључаних који су у категорији буџета, можда уопште неће примати ажурирања. Гоогле-ово увођење Пројецт Требле у Андроид Орео требало би олакшати произвођачима телефона брже ажурирање уређаја, али остаје да се види хоће ли ти напори бити ефикасни на дуже стазе.

Закључак

Ако се Аппле не одлучи да почне продавати нове иПхоне уређаје који су много јефтинији од својих тренутних модела, чини се разумним претпоставити да ће Андроид и даље доминирати на тржишту мобилних оперативних система, чак и ако ће имати проблема са брзим ажурирањем. ОС се инсталира на телефоне који се продају за мање од 100 долара, све до скупих водећих уређаја попут тренутног првака: Самсунг Галаки С10 Плус. Та флексибилност, у комбинацији са годишњим ажурирањима, осигураће да Андроид остане лидер у овој индустрији још годинама.

Да ли желите да Гоогле и даље користи слатке слаткише и посластице као службена имена код будућих верзија Андроида? Или бисте их радије пребацили на неки други облик хране? Јавите нам шта мислите у коментарима!

Ажурирање: 7. августа 2019 у 16:00. ЕТ: Самсунг Галаки Ноте 10 и Ноте 10 Плус су сада званично! Погледајте наше руке овде - не желите да га пропустите....

Самсунг Галаки Ноте 10 је свакако премиум телефон, али шта ако желите да добијете нешто што ће га заштитити више од стандардног пластичног кућишта. Можда би требало да размислите о једном од многих ко...

Занимљив