180 дана од америчке забране, да ли је Хуавеи превелик да би пропао?

Аутор: John Stephens
Датум Стварања: 22 Јануар 2021
Ажурирати Датум: 4 Јули 2024
Anonim
180 дана од америчке забране, да ли је Хуавеи превелик да би пропао? - Технологије
180 дана од америчке забране, да ли је Хуавеи превелик да би пропао? - Технологије

Садржај


15. маја 2019. америчка влада додала је Хуавеи на своју сада злогласну „Ентитетску листу“ компанија којима је забрањено да купују америчке производе. Наводно је разлог нејасно дефинисан, али тешко одбацити ризик за националну сигурност.

Ово није била пука бирократска сметња. За неколико дана сав се пакао отпао: Гоогле је потврдио да је суспендовао лиценцу Хуавеи, а убрзо су и многе друге компаније и организације прекинуле везе са Хуавеи-ом, највећом светском телеком компанијом.

Уз лавину лоших вести, неки су брзо предвидели да ће Хуавеи пропасти, али компанија је до сада узнемирила посматраче смрти. Шест месеци касније, Хуавеи не напредује баш тако, али и даље делује невероватно добро. По многим мерама он расте.

Хуавеи се и даље креће у милијардама

У првих девет месеци 2019. године Хуавеи је остварио приход од 610,8 милијарди јуана (~ 87,3 милијарде УСД), што је 24,4% више у односу на исти период прошле године. То је импресиван раст за компанију која се бори за свој живот, иако је спорији од 39% годишње стопе раста коју је Хуавеи хвалио у првом тромесечју 2019. године.


Изгледа да ће Хуавеи до краја године остварити приходе од 100 милијарди долара. То је значајна прекретница, јер превазилази оно што је оснивач Хуавеија Рен Зхенгфеи јавно предвидио да ће компанија остварити 2019. Другим речима, компанија је превазишла сопствена очекивања.

Како је то могуће?

Много тога има везе са снажним перформансама компаније Хуавеи у њеном телекомуникацијском инфраструктурном пословању - његове базне станице од 4Г и 5Г и даље се убрзано продају, упркос позивима Сједињених Држава да савезници Хуавеи-а искључе из својих мрежа.

Хуавеи отприлике половину свог прихода доноси од одјељења за потрошаче, углавном паметних телефона. Компанија је ове године испоручила 185 милиона јединица. Хуавеи неће рећи колико је тих телефона продато у последњих неколико месеци, али истраживачке компаније Цаналис и Цоунтерпоинт обе процењују да ће К3 испоручити 66,8 милиона јединица. Са међугодишњим растом од 29%, Хуавеи се није само држао, већ се и на Самсунгу затворио. Јасно је да, да није био на црној листи, Хуавеи би лако победио Самсунг да постане највећи светски произвођач паметних телефона.


Хуавеи не само да је држао позицију, већ се и на Самсунгу затворио

Кина зове

Хуавеи има своје домаће тржиште које треба захвалити на изненађујуће јаким перформансама. Кинески купци окупљали су се око Хуавеија са патриотским жаром, дајући компанији огроман раст од 66% у односу на прошлу годину. То је Хуавеи-у омогућило да у К3 2019 потражи 42% кинеског тржишта, што је рекордно високи ниво. За поређење, а можда и не случајно, Аппле је изгубио два процентна поена, обележивши своју најслабију продају у Кини за пет година. Самсунг је у међувремену готово нестао са тржишта, са испод 1% продаје.

Иако домољубне куповине могу објаснити Хуавеијев успех у Кини, компанија је у К3 и даље продала око 25 милиона паметних телефона на осталим тржиштима. У земљама где су Гоогле апликације обавезно, Хуавеи гура своје старије моделе, као и пуштајући нове моделе са Гооглеовим апликацијама, упркос томе што у теорији нема - дозволу за то. У пракси се чини да Хуавеи подешава и ребрабира претходно цертифициране телефоне, што му омогућава да избаци „нове“ моделе и одржи одређени замах на тржишту.

Хуавеи користи и друге категорије производа како би задржао своје име у вестима и на полицама на залихама, укључујући и добро прихваћене производе попут ФрееБудс 3 и ГТ Ватцх 2.

Самопоуздање се исплатило

Да би продао све ове производе, Хуавеи прво мора да их направи. Његово улагање у сопствени силицијум показало се непроцењивим у том погледу, јер Хуавеи не зависи од Куалцомма са седиштем у САД за основне СоЦ-ове и модеме. Поред тога, Хуавеи наставља да сарађује са Арм-ом и моћи ће да користи следећу генерацију Арм в9 архитектуре, која ће пружити основу за мобилне чипове који ће изаћи у 2020. и шире.

Компанија такође има залихе компоненти које не производи сама - према Цаналис-у, Хуавеи је залихао компоненте око годину дана до тренутка када су је САД поставиле на црну листу.

Улагање Хуавеиса у сопствени силицијум показало се непроцењивим

Тамни облаци

На дан 180. америчке забране, јасно је да је Хуавеи отпорнији него што су му многи дали признање. Захваљујући снажној заштићеној технологији, дубоком продирању на глобална тржишта и учвршћеном положају у Кини, Хуавеи је успео да преживи услове који ће убити било коју другу компанију. Али то не значи да Хуавеи може преживети забрану у недоглед.

Колико ће трајати те залихе компонената? Да ли ће САД наставити да дозвољава Хуавеи-у да ажурира своје постојеће производе? Може ли Хуавеи држати корак са конкурентима док се боре за опстанак забране? Хоће ли стална лоша реклама искључити потрошаче, заувек? Све су то тешка питања на која тренутно немамо начина да одговоримо.

Наредних неколико недеља донеће одређену јасноћу Хуавеијевој судбини, набоље или горе.

19. новембра истиче привремени одустанак од 90 дана који је Хуавеи-у омогућио обављање неких послова са америчким компанијама. Још у септембру је америчка влада сигнализирала да је мало вероватно да ће поново одбити ово одрицање. Ако Хуавеи не добије обнову, неће бити у стању да потисне ажурирања система на постојеће Андроид производе, што је још један ударац његовом паметном телефону.

Ако Хуавеи не добије обнову, неће моћи да потисне ажурирања система на постојеће Андроид производе.

Истог дана ће ФЦЦ бити гласан о правилима која ће Хуавеи-у онемогућити било какав посао са америчким превозницима, као и захтевати уклањање већ инсталиране опреме. У најмању руку, ово ће бити још једна ескалација става САД према амбицијама Хуавеија и Кине уопште око 5Г.

Хуавеи такође треба да надогради своје планове за Мате 30 Про. Компанија је одгодила с издавањем свог водећег производа у Европи и на другим тржиштима ван Кине. Без Гоогле апликација на броду, телефон ће бити тешко продати. Али Хуавеи то не може одложити у недоглед, осим ако не одустане од тога да уступи тешко освојен терен такмичењу. Контактирали смо Хуавеи о његовим плановима за издавање, али нисмо добили коментар.

Светло на крају тунела

Коначно, а то би могло бити свјетло на крају тунела, Трумпова администрација сугерирала је да Хуавеи може дати предах, додјељујући извозне дозволе компанијама које желе Хуавеиу продати неосјетљиве производе. 4. новембра амерички министар трговине Вилбур Росс рекао је да ће лиценце „ускоро стићи“, рекавши да је влада добила 260 захтева за лиценцу. Гоогле се вероватно поднио захтев за лиценцу, али на америчкој влади је да одлучи да ли су Андроид и Гооглеове апликације осетљиве на безбедност или не.

Поред тога, кажу да се САД и Кина закључују на „фази једне“ фазе која би укинула неке тарифе и потенцијално олакшала трговинске тензије између две земље. Иако то нико неће јавно признати, чини се да је Хуавеијева судбина везана за успех - или неуспех - тих преговора.

Хуавеи можда није превелик да би пропао, али је дефинитивно довољно велик да преживи продужену црну листу највећих светских економских и политичких сила. Питање је, колико дуго?

Ксиаоми Ми 9 нуди све оно што смо очекивали од Ксиаоми водећег брода - врхунске спецификације, леп дизајн и релативно повољну цену. Као што је случај са било којим паметним телефоном, важно је држати ...

Чини се да не можемо говорити о најбољим случајевима без да споменемо Спиген. Њихов углед им сигурно претходи и то с добрим разлогом. Они нуде и квалитет и вредност. ...

За Тебе