Котлин за увод у развој апликација за Андроид

Аутор: John Stephens
Датум Стварања: 24 Јануар 2021
Ажурирати Датум: 4 Јули 2024
Anonim
Razvoj aplikacija za Android - Instalacija i podešavanje okruženja
Видео: Razvoj aplikacija za Android - Instalacija i podešavanje okruženja

Садржај


Котлин је статички куцати програмски језик из ЈетБраинс-а. Потпуно је „интерактиван“ са Јавом (што значи да можете користити Јава оквире и чак мешати команде из обе у вашем коду) и долази без ограничења. Андроид-програмери заправо Котлин већ неко време користе преко додатка, а неке популарне апликације у Плаи Сторе-у (попут Басецампа) наводно су изграђене искључиво на том језику. Међутим, као што је то случај са Андроид Студио 3.0, он ће бити у пакету и подржан ван оквира.

Котлин нам омогућава да уклонимо значајне количине котловске плоче

Па зашто бисте одабрали кориштење Котлин-а за Андроид апликације, а не Јава? Па, главни разлог је тај што вам може у неколико случајева олакшати живот.

Котлин на пример елиминише ниједне референце и нема провере изузетака - обоје могу да поштеде врагове од неких главобоља. Као што ћете видети, разне функције Котлин за Андроид такође нам омогућавају да уклонимо и значајне количине кровне плоче, што резултира мршавијим, читљивијим програмима. Генерално, ово је модернији језик и ако нисте већ дубоко укорени у Јаву или желите да се придржавате методе 'најчешћи', онда би могло бити вредно размислити. За оне који тек почињу, Котлин би могао представљати опроштајну кривуљу учења.


Прочитајте даље:Котлин вс Јава: кључне разлике између званично подржаних језика компаније Андроид

Па, за оне који су заинтересовани да приме Котлин у свој ток рада, како би се могло заглавити у томе?

Постављање

Добра вест је да ако видите како је Котлин упакован у Андроид Студио 3.0 и новије верзије, неће бити потребно преузимати ништа ново и укључено је само веома минимално подешавање. Добродошли у будућност! Ако имате Андроид Студио 3.0, када креирате нови пројекат, добићете опцију да укључите Котлин подршку. Ако означите ово поље, касније нећете морати да конфигуришете пројекат.

Раније су програмери морали ручно да претварају своје датотеке у Котлин преко менија, али сада је то према вама задано.

Отворите МаинАцтивити.кт (кт то је Котлин наставак) и одмах би требало да видите да постоје неке кључне разлике у начину на који су ствари написане и постављене.


Сада сте спремни да започнете развој са Котлин-ом за Андроид!

Имајте на уму да је обично добра идеја да креирате нови директориј за своје Котлин датотеке или да у потпуности замените вашу јава мапу ако овде користите чисто Котлин. Нове Котлин датотеке можете да креирате десним кликом на циљни директориј и затим одабир Ново> Котлин активност.

Поздрав Котлин за Андроид: неке основне синтаксе и разлике

Ок, погледајмо код који већ имамо. Прво бисте могли приметити да декларишете наставу користећи класа баш као што бисте и на Јави. Разлика је у томе што нема јавни кључна реч, зато што све часови у Котлину су јавни и завршни. Такође ћете приметити да не користимо проширити било. Уместо тога, користимо двоточка који ради исту ствар.

Шта о томезабавно команда? Ово је заправо кратак за 'функцију' (није тако забавно), па уместо писања јавно неважеће сада ћеш писати забавно. На тај начин наша класа даје јавну функцију коју можемо да зовемо из других класа. Аргументи су наведени у заградама након назива функције. Да бисте то учинили, мораћете да знате како да дефинишете променљиве, што је мало другачије. Да бисте креирали низ, можете написати:

вар текст: Стринг = "Поздрав"

Иако је заправо, Котлин је обично довољно паметан да сам идентификује тип променљиве, баш као и Питхон, тако да углавном можете само да напишете:

вар тект = "Поздрав"

Да бисте креирали низ, или:

вар нум = 3

Да бисте креирали цео број. Овако бисте створили променљиву (променљиву) променљиву. вал користи се за стварање константи. Дакле, када креирате функције са аргументима, то ћете видети у заградама. И ове променљиве могу имати подразумеване вредности, што је такође корисно. Можда ћете видети нешто овако:

фун СаиХелло (вар усерНаме: Стринг = "Корисник") {тектВиев.сетТект ("Здраво, $ усерНаме!")}

Постоји још једна велика разлика коју сте можда приметили до сада ... без тачака за зарез! Можете их укључити ако желите, али више нема обавеза и нећете бити кажњени ако је пропустите. Ако сте неко којош увекувек негде заборави, онда би ово могло да дође као добра вест!

Приметићете мноштво других малих разлика у синтакси како идете и наравно да је изван досега овог поста да бисте их све овде набројали. Међутим, структура је и даље прилично слична, па би у целини требало да будете у могућности да закључите шта све ради из контекста и можда са мало покушаја и грешке. Овде ћете наћи сјајан увод.

Права снага Котлина: помаже вам да куцате мање

Много времена код Котлина ће за Андроид изгледати прилично једноставније и краће у поређењу са Јавом. Размотрите следећи пример додавања онЦлицкЛистенер ФАБ-у. Ево како бисте то урадили на Јави:

ФлоатингАцтионБуттон фаб = (ФлоатингАцтионБуттон) финдВиевБиИд (Р.ид.фаб); фаб.сетОнЦлицкЛистенер (нови Виев.ОнЦлицкЛистенер () {@Оверриде публиц воид онЦлицк (Виев виев) {...}});

И то је иста ствар у Котлину:

вал фаб = финдВиевБиИд (Р.ид.фаб) као ФлоатингАцтионБуттон фаб.сетОнЦлицкЛистенер {...}

То је много једноставније и једноставније, а чини и читљивији код док идете. Као што рекох: мање котловске плоче. У ствари, то иде много дубље од овога. Котлин програмери могу решити да то икада морају написати финдВиевБиИД опет! Да бисте то учинили, морате да примените додатак.

То радите на нивоу модула буилд.градле датотека додавањем линије:

примените додатак: 'котлин-андроид-ектенсионс'

Кликните на „синхронизуј“ и тада ћете моћи да увезете референце на ваше приказе десно на врху кода, на пример:

импорт котлинк.андроид.синтхетиц.маин..

Радећи то, тада ћете моћи директно да приступите приказу без потребе да користите његов ИД. То живот чини много једноставнијим и може вам уштедјети писање пуно произвољног кода.

Баците ламбда изразе и код ће вам заиста постати врло концизан. Ламбда изрази су анонимне функције које вам омогућавају да додатно смањите количину коју требате написати стављањем свега на једну линију. Изјава је окружена завојитим заградама, који садрже параметре, иза којих следи симбол стрелице, а затим тело. На пример, ан онЦлицкЛистенерможе изгледати овако:

буттон.сетОнЦлицкЛистенер ({виев -> тост ("Клик!")})

А ако функција захтева другу функцију као последњи параметар, можете је проследити изван заграда:

буттон.сетОнЦлицкЛистенер () {тоаст ("Кликнути!")}

Комбиновањем ових техника можете уштедети пуно заузетог посла и пронаћи ћете много више корисних стратегија уштеде времена које напредују.

Прочитајте даље: Котлин Цороутинес и њихова улога у асинхроном програмирању за Андроид

Иде напред

И ту сте је добили: то је Котлин за Андроид укратко. Да ли је то за тебе? Коначно, ово се своди на личне склоности и ваше сензибилитете када је у питању кодирање. Лично сам љубитељ модерне природе Котлина и начина на који уклања пуно непотребних линија кода. Надамо се да вам је овај пост дао довољно примерка да се можете сами одлучити и наставити школовање ако одлучите да је то од интереса. Ако желите да се мало поиграте, овде можете да га испробате у свом прегледачу.

Шта год да одлучите, имати више опција увек је добра ствар!

Можда желите нови смартфон, али не желите да трошите новац да бисте га добили. Ако сте то ви, добар савет је да свој тренутни паметни телефон учините новим тако што ћете му дати нови посао боје. Једно...

На Хуавеијевом сингапурском порталу јуче се накратко појавила страница за изазов за Хуавеи П30, која потврђује неколико детаља о њеном локалном догађају, укључујући и оно што ће тамо вероватно бити ла...

Највише Читање