Да ли вас полиција може натерати да откључате телефон? Оно што треба да знате.

Аутор: Louise Ward
Датум Стварања: 9 Фебруар 2021
Ажурирати Датум: 2 Јули 2024
Anonim
ТОП-5 СТРАШНЫХ видео, которые ДОКАЗЫВАЮТ, что некоторые призраки могут быть НЕУЖАСНЫМИ
Видео: ТОП-5 СТРАШНЫХ видео, которые ДОКАЗЫВАЮТ, что некоторые призраки могут быть НЕУЖАСНЫМИ

Садржај


Повукли сте се. Или је полиција на вашим улазним вратима са налогом. Или сте ухапшени, а полиција је тражила да откључате телефон. Шта радиш? Можете ли одбити? Која су ваша права? Шта се догоди ако кажеш не?

Иако нека од ових питања имају једноставне одговоре, друга нису тако јасна и, на жалост, помало се разликују у зависности од тога где живите. Ево неколико основних принципа који би вас требало водити ако требате да донесете одлуку о свом телефону када се окренете полицији.

Која су моја права?

Оче оснивачи су нам уградили одређену заштиту директно у Устав. Примарни принципи налазе се у Четвртом амандману, који штити од неразумне потраге и заплене, и Петом амандману, који штити од самоинкриминације.

Како се то односи на ваш телефон?

Генерално, полицији је потребан налог за претрагу вашег уређаја. Постоје изузеци: Ако пристајете на претрес, ако постоји вероватни разлог и ако сте ухапшени.


Ако отворено пристанете да пустите полицију да претражује ваш телефон, онда им не треба налог. Важно је имати на уму да можете ограничити оно што полиција гледа и можете у потпуности опозвати сагласност.

Међутим, постоји улов. Свако може пристати на претрагу, попут вашег цимера или пријатеља или неког другог. Ако не пристајете на претрагу, Фондација Елецтроницс Фронтиер (ЕФФ) предлаже вам да то изричито наведете. Имате право да одбијете пристанак. Другим речима, ако полиција затражи да види ваш телефон, можете рећи не.

Онда постоји вероватан узрок. Ако полиција верује да на уређају постоје инкриминирајући докази - и да би докази могли бити уништени - уређај ће запленити у сврху претраживања.

На крају, ако сте ухапшени, полиција има право претраживати било шта по вашој особи. То укључује оно што има у џеповима, што вероватно значи и ваш телефон. Међутим, овде постоји ограничење - полицији је дозвољено да погледа физички телефон, али не и да откључава садржај или податке похрањене на телефону.


Шта ако имају налог?

Потјерница је документ који потписује судија који полицији даје законско право да претражује ваш уређај (или било шта друго.) ЕФФ препоручује да затражите да видите налог и да га прегледате. Потјернице често имају ограничења, па је добра идеја знати шта су та ограничења. Претпоставимо да налог укључује ваш уређај. Ево где Пети амандман постаје ваш пријатељ.

Ако полиција од вас затражи да откључате телефон, било да је то путем ПИН-а, лозинке, узорка, штампања, ириса или лица, можете одбити. Штавише, полиција вас не може приморати да откључате уређај, на пример тако што ћете га зграбити за руку или гурнути телефон у лице. Случај одлучен раније ове године на ову листу додао је биометријску разлику.

Судија који председава овим конкретним случајем пресудио је да присиљавање особе да користи своје биометријске податке за откључавање уређаја крши њихова права Пете измене. Судија је рекао да су "све пријаве једнаке", што значи да нема разлике у каквом је облику пријава. Давање лозинке или откључавање телефона за полицију на неки други начин значи себи инкриминацију.

Са доње стране, не морате да откључавате уређај за полицију чак и ако за њим постоји налог.

Шта ако се одбије?

Рецимо да је најгоре прошло, полиција има ваш телефон, а ви сте им рекли да га нећете откључати. Иако имате то право, вероватно ћете имати лош дан.

Ако већ нисте ухапшени, можете ићи у затвор због непоштивања. У случају који је недавно нагласио НБЦ Невс, мушкарац са Флориде одбио је да се одрекне својих шифри и осуђен је у затвору 44 дана, под оптужбом за непоштивање. Међутим, судска пракса је различита по овом питању и може бити различита у зависности од државе у којој живите. Тренутно се у Индијани и Њу Џерсију тренутно налазе жалбе које би могле стићи до виших судова и на крају поставити преседан широм земље. НБЦ Невс каже да за сада исход одбијања да се одрекнете своје лозинке може ићи у било ком смеру. ЕФФ предлаже да ако вас судија приморава да откључате уређај, одмах позовите организацију за правну помоћ.

Ништа од овога неће зауставити полицију да самостално покуша да провали код. Једном када полиција добије налог за претрагу вашег уређаја, дозвољено им је да га узме и користи сва неопходна средства за откључавање.

Две компаније, Целлебрите и Граисхифт, праве уређаје који могу разбити шифровање на мобилним телефонима. Што се тиче величине таблета, полиција убацује ваш телефон у Сиви тастер и он то ради, на крају омогућавајући полицији да приступи свему што је сачувано на уређају. О овим уређајима се не зна много, али вреди приметити да их немају све полицијске службе.

Штавише, полиција може добити налог за вашу телефонску компанију за добијање подешених података као што је ваша локација.

Шта да радим

ЕФФ каже да људи увек требају бити мирни, износити своја права и не сметати се током валидне полицијске потраге. Можете одбити да одговарате на питања, одбити да помогнете полицији током претраге и одбити да откључате телефон. Увек можете тражити адвоката. Ако полиција обави илегалну претрагу, све што је откривено током те претраге могло би и судија бацити.

Претраге на границама потпадају под различит скуп правила. Више о њима прочитајте овде.

Ако имате више питања о својим правима током сусрета са полицијом, АЦЛУ овде има једноставан водич.

Фацебоок Мессенгер за Андроид добио је експерименталну функцију мрачног режима, након што је први пут наговештен прошлог маја (виа Андроид Полице). Ова функција стиже након неколико других недавних ра...

1. Кликните на дугме Старт а затим изаберите икону зупчаника на левој страни Старт мени. Ово отвара Подешавања апликација. 2. Изаберите Персонализација....

Фасцинантни Чланци