Све што треба да знате о 2019 мобилним процесорима

Аутор: Monica Porter
Датум Стварања: 20 Март 2021
Ажурирати Датум: 2 Јули 2024
Anonim
ПОЧЕМУ НЕ НАДО СТАНОВИТЬСЯ ПРОГРАММИСТОМ? | 7 жестких но правдивых минусов о которых все молчат
Видео: ПОЧЕМУ НЕ НАДО СТАНОВИТЬСЯ ПРОГРАММИСТОМ? | 7 жестких но правдивых минусов о которых все молчат

Садржај


Три главна СоЦ дизајнера паметних телефона сада су детаљно представила своје дизајне следеће генерације, који ће напајати паметне телефоне током 2019. Хуавеи је први пут био са Кирин 980, који је већ напајао Хуавеи Мате 20 серију. Самсунг је уследио и најавио свој Екинос 9820. Сада је Куалцомм управо најавио Снапдрагон 855.

Као и обично, избор побољшања перформанси нуди се и у ЦПУ-у и у ГПУ одељењу. Такође се непрестано фокусира на „АИ“ могућности обраде и брже 4Г ЛТЕ повезивање, али још увек нема на тржишту 5Г чипа који није у продаји. Ако размишљате о скупој куповини смартфона следеће године, ево свега што треба да знате о чипсетима који ће их напајати.

Преглед спец

Ови чипови високих перформанси прелазе на новије технологије широм света. Постоје најновији дизајни Арм и прилагођени ЦПУ, новији ГПУ компоненте, побољшани силицију за машинско учење и бржи ЛТЕ модеми. Самсунг и Куалцомм водећи су овде у индустрији са 2Гбпс ЛТЕ чиповима који садрже технологије за здруживање масовних носача, који би требали понудити побољшања повезивања на ивици ћелије и у густим деловима преко Кирин 980. Мултимедијска подршка наставља да иде и даље, са ХДР и чак 8К садржајем подршка која се појављује у Екинос и Снапдрагон чиповима и хардверска подршка за Х.265 и ВП9 кодеке за бољу ефикасност.


Примјећује се да 5Г модема не постоје у сва три ова чипова следећег гена, што би могло изгледати необично с обзиром на притисак који неки носачи и произвођачи зарађују за 5Г у 2019. Међутим, сва три чипа подржавају 5Г путем екстерних модема, чинећи га опциони додатак за оне уређаје који уводе подршку раније.

Хуавеи и Куалцомм су сада на ТСМЦ-има 7нм, док је Самсунг заостајао у свом 8нм процесу.

Много више буке направљено је око трке до 7 нм. Хуавеи је ово учинио кључним делом своје најаве Кирин 980, због чега је Куалцомм изјавио да ће изградити свој чип следећег гена и на ТСМЦ-овом 7нм процесу. Мобилна индустрија већ брзо напредује са 10 нм у тежњи за енергетском ефикасношћу и мањим отисцима силикона. За нас потрошаче, 7нм чипови би требали значити дужи радни вијек батерије и веће перформансе уређаја.

Самсунг-ова употреба кућног 8 нм чвора наговештава да његова 7нм технологија није баш спремна за масовну производњу. Самсунг очекује скромно 10-постотно побољшање потрошње енергије између својих 10нм и 8нм процеса. У међувремену, ТСМЦ се може похвалити побољшањем од 30 до 40 процената сопственим потезом од 10 до 7 нм - што је очито много боље ако је тачно. Наравно, други фактори ће одредити крајњу потрошњу енергије, али Самсунгов чип овде би могао бити мало неповољан.


Дизајни ЦПУ-а с три кластера иду у већину

Дизајни ЦПУ паметних телефона СоЦ тренутно су занимљивији и разноврснији него што су били дуго времена. Данашња окта језгра тежи иновативном и ефикаснијем дизајну кластера који се састоји од разноврснијих и прилагођених ЦПУ језгара него икада раније. биг.ЛИТТЛЕ је уступио место великим, средњим, малим, с Цортек-А76, А75, А55, а Самсунг наставља да баца снажни прилагођени дизајн у микс.

2 + 2 + 4 ЦПУ кластера са дељеном кеш меморијом Л3 су спојеви Хуавеијевог и Самсунговог дизајна. Овај прелаз са 4 + 4 дизајна на три-кластер је оптималнији за континуиране врхунске перформансе у облику фактора смартфона и такође би требао побољшати енергетску ефикасност. Снапдрагон 855 ову филозофију одводи корак даље, са 1 + 3 + 4 ЦПУ дизајном.„Примарно“ језгро у Снапдрагон 855 има двоструки Л2 кеш меморију и већу брзину такта од три друга велика језгра, што га чини тешким дизачем када су потребни врхови једноструких навоја.

Хуавеи и Самсунг одлучили су се за 2 + 2 + 4 ЦПУ дизајна, док је Куалцомм отишао за 1 + 3 + 4. Сва три циљају веће, одрживије перформансе.

Док се Куалцомм и Хуавеи држе за Цортек-А76 језгре у великим и средњим деловима, Самсунг се одлучује за старији Цортек-А75, који ће вероватно уштедјети на величини силицијума и потенцијално топлоти. Ово ће вам помоћи да надокнадите гаргантуан прилагођене ЦПУ језгре и омогућиће додатна ГПУ језгра у поређењу са Кирин. Самсунг је имплементирао сопствени ДинамИК систем управљања кластерима, јер Арм не издаје своју ДинамИК технологију дељења јединица за употребу са прилагођеним језгровим дизајном, тако да ћемо морати да сачекамо да видимо како сви ови дизајни поступају са распоредом задатака.

Друго велико питање ове надолазеће генерације јесте да ли је Самсунг-ов прилагођени ЦПУ дизајн четврте генерације снажнији и ефикаснији од снаге као Арм Цортек-А76, који је основа Кирин 980 и подешен је у Снапдрагон 855. Трећа генерација М3 језгро није било тако добро као што је Куалцомм подебљао Цортек-А75 унутар Снапдрагона 845 у оба разлога, а Самсунгов 20-постотни пораст перформанси и 40-постотна пројекција ефикасности можда нису довољно довољни да изједначи услове за игру.

У међувремену, Кирин 980 већ смо видели како у једноструким, тако и у више језгара ЦПУ-а, снажно упоређујући производе последње генерације. Постоје неке велике разлике у дизајну са Снапдрагон 855, али потенцијал Цортек-А76 свакако изгледа импресивно.

Гаминг погађа другу брзину

Будући да мобилно играње и даље заузима главни део глобалног тржишта, ту је добра вест која ће се наћи у овом последњем кругу СоЦ-а високих перформанси. И Самсунг Екинос 9820 и Кирин 980 користе најновији Арм Мали-Г76 ГПУ, који ће повећати перформансе игара.

Док Кирин 980 користи 10-језгрену конфигурацију, отприлике еквивалентну 20-језгреном Мали-Г72, Екинос 9820 нуди додатне перформансе са 12-језгреном Мали-Г76 имплементацијом. Самсунгов чипсет требао би да буде бољи перформер за играче, а референтни тестови испод такође сугеришу да је то случај са прилично великом разликом.

Ова примена такође затвара јаз са тренутном генерацијом графике Адрено. Наше руке са Кирин 980 потврђују да су играчке перформансе у средишњем делу тренутних телефона Снапдрагон 845, понекад мало напред, понекад иза, али никада не одмори. Снапдрагон 855 обећава додатних 20 процената у односу на тренутну генерацију, што ће нос значајно приметити испред 2019. Иако Мали-Г76 МП12 конфигурација унутар Екиноса 9820 даје Снапдрагон 855 врло близак новац за свој новац.

Укратко, Снапдрагон 855 мобилни телефони нуде најбоље перформансе у играма ове године, затим Екинос 9820, а потом и Кирин 980. Иако ће сви ови СоЦ-ови бити и више него довољно брзи за достојно искуство на већини врхунских мобилних наслова.

АИ побољшања

Машинско учење, или АИ како га неки називају, такође је видео велико побољшање перформанси за све ове СоЦ-ове системе. Самсунг по први пут подржава наменски хардвер за учење машинског рада унутар свог СоЦ-а са јединицом за неуронску обраду (НПУ) која нуди до 7к побољшања перформанси у поређењу са Екинос 9810. Хуавеи је удвостручио НПУ силицијум у Кирин 980, што сигурно проширује већ импресивне „АИ“ могућности компаније.

Куалцомм-ов Снапдрагон одавно подржава задатке машинског учења, путем хетерогене комбинације ЦПУ-а, ГПУ-а и ДСП-а, а не помоћу одређеног хардвера за машинско учење. Његов ДСП дизајниран је за брзу математику и увео је проширења за специфичне операције, али никада није био наменски дизајн машинског учења.

Сада је у хардверу подржана сва три ова водећа СоЦ-а.

Чини се да се Куалцомм ове генерације прилагодио врсти додатног хардвера којим жели повећати перформансе машинског учења. Увођење Тенсор процесора у Хекагон 960 заиста би требало помоћи убрзању перформанси Снапдрагон 855 у разним апликацијама.

Учинковитост АИ-а је ноторно тешко измерити јер је у великој мери зависна од врсте алгоритама које покрећете, типа података који се користе и специфичних могућности чипа. Чини се да је индустрија настала на дот производима, мноштво / множење множења / множење се накупља као најчешћи случај убрзања, а сва три чипа нуде велико повећање перформанси и енергетске ефикасности овој врсти апликације.

За потрошаче то значи брже и ефикасније препознавање лица и објеката који се батерију користе, преписање гласа на уређају, врхунска обрада слике и друге „АИ“ апликације.

Који је најбржи?

Са уређајима који су коначно у нашим рукама, успели смо да мало боље сагледамо разлике у перформансама између Снапдрагон 855, Екинос 9820 и Кирин 980.

ЦПУ паметно, Снапдрагон 855 гура коверту перформанси на занимљиве нове начине, захваљујући јединственом подешавању језгре ЦПУ-а и мало већим брзинама такта. Потребно је оно што је Хуавеи већ постигао са Кирин 980 и гура ту идеју на још веће крајности. Ипак, Екинос 9820 је најзанимљивији чип на предњој страни ЦПУ-а. Компанија четврте генерације прилагођеног ЦПУ језгра доноси знатно више једнојезгрених грентера од Цортек-А76 заснованог дизајна пронађеног у Снапдрагон 855 и Кирин 980.

Међутим, захваљујући употреби два мања Цортек-А75 језгра за више задатака, чипсет не иде у корак са Снапдрагон 855 у вишеједрним радним оптерећењима. Међутим, Кирин 980 је и даље иза Самсунг-овог Екинос-а, захваљујући нижим укупним брзинама такта од својих ривалских чипова. Хуавеијев водећи СоЦ и даље је веома шкакљив, али животни век батерије очигледно је већи приоритет у односу на сирове перформансе. Исто се не може рећи за Самсунгове моћне и искрено огромне прилагођене ЦПУ језгре.

Као што смо претходно расправљали, Адрено 640 графички чип Снапдрагон 855 има највише ГПУ коњских снага од свих ових чипова. ГПУ пролази поред делова Арм Мали-Г76 код својих ривала са великом разликом у 3ДМарку и победи на већини ГФКСБенцх тестова (мало више о томе у трену). Нажалост за Хуавеи, 10-језгрена Мали-Г76 имплементација Кирин 980 не задовољава своје конкуренте и резултираће споријом стопом кадрова у крвавим насловима. Њен перформанс пада негде око прошлогодишњих водећих бродова Екинос и Снапдрагон. Ово није споро, али неће понудити крваве перформансе.

Пре затварања, Екинос Галаки С10 слушалице су постале приметно топлије од свог конкурента током бенчмаркинга, тако да смо извршили и неке тестове одрживих перформанси на чиповима. Резултати не чине велико читање за Екинос 9820, јер очигледно смањује перформансе раније од својих конкурената. Дакле, иако Екинос-ов Мали-Г76 МП12 даје Адрено 640 трку за својим новцем у брзом тесту, Снапдрагон 855 ће понудити много боље перформансе одржане током умереног сесија играња.

Прошло је отприлике само 9 минута пре него што Екинос 9820 умањи перформансе за око 16 процената. Хуавеијев Кирин 980 са мањом Мали-Г76 МП10 конфигурацијом одржава своје перформансе око 15 минута. У међувремену, Куалцомм Снапдрагон 855 успева да одржи врло конзистентне перформансе у овом референтном стању током око 19 минута. Овде Екинос 9820 види друго смањење перформанси. Процентуално гледано, Снапдрагон 855 гаси највише 31 одсто својих перформанси, са просечним падом од 27 процената. Супротно томе, Екинос 9820 се предаје до 46 процената, са просечним падом од 37 процената. Самсунгов чип је превисок врућ да би задржао свој врхунски потенцијал.

Карактеристично, Куалцомм баца онолико додатака у свој СоЦ колико год желите. Супер брза ЛТЕ, 5Г подршка ако желите, брзо пуњење, нисам у потпуности уверен да је подршка 8К видео стварно нешто што ће паметни телефони ускоро требати, али имамо и веће брзине кадрова за ниже резолуције, што је одлично. Самсунгов Екинос има сличан низ функција и блистави брзи ЛТЕ модем. Кирин 980 вам је прилично добро покривен и сви могу подржати 5Г модеме за паметне телефоне 2019. године.

ЧИТАТИ: Најбољи процесори паметних телефона средњег опсега 2019

За играче, Куалцоммово Адрено 640 графичко језгро води ово поље. За већину апликација, Арм'с Мали-Г76 је више него довољно брз, али они који траже екстремне, перформансе врхунске линије можда ће се одлучити за слушалицу са Снапдрагоном следеће године.

Све у свему, ови чипови изгледају врло импресивно и подстакнуће перформансе, и што је још важније, енергетска ефикасност се повећала на још један ниво. Прелазак на 7 нм или 8 нм у Самсунговом случају добра је вест за трајање батерије, ако ништа друго. Поред тога, улазимо у еру јединствених и занимљивих дизајна кластера ЦПУ-а и могућности машинског учења. Смартпхоне СоЦ технологија и даље напредује импресивном брзином.

Чујте да Гари Симс разговара о разликама на Подцаст-у

Ц ++ је један од најпопуларнији програмски језици у свету. Користи се у пројектима од изградње апликација и веба до развоја игара и још много тога. Кодирање на овом језику може се отворити а богатство...

Ако сте био тип детета који је основан за разбијање стерео стена својих родитеља, можда ћете имати способност да каријера у области електронике....

Популарно На Порталу