Студија каже да тинејџери не утичу негативно на употребу екрана пре спавања

Аутор: Randy Alexander
Датум Стварања: 24 Април 2021
Ажурирати Датум: 1 Јули 2024
Anonim
The Groucho Marx Show: American Television Quiz Show - Book / Chair / Clock Episodes
Видео: The Groucho Marx Show: American Television Quiz Show - Book / Chair / Clock Episodes


  • Нова студија са Универзитета Окфорд указује да употреба екрана пре спавања на тинејџере не утиче негативно.
  • Студија је заснована на преко 17.000 дневника употребе времена од тинејџера широм свијета.
  • Иако су налази прилично коначни, „без негативне корелације“ сигурно није исто што и „позитивна корелација“.

Будући да паметни телефони постају све интегрирани готово са свих страна нашег живота, постоји бојазан да људи - посебно мала деца и тинејџери - добијају превише времена на екрану. Све што буљи у ужарене правоугаонике вероватно је лоше за њих, зар не?

Према новој студији Ами Орбен и Андрев Прзибилски са престижног Окфорд Универзитета, није све тако лоше као што можемо претпоставити. Открића пара показују да на тинејџере који учествују у екрану пре спавања то не утиче негативно.

То је супротно ономе што вероватно многи родитељи верују. Прилично је уобичајена мисао да је употреба паметних телефона у кревету или гледање у екран рачунара пре спавања лоше за вас.


Ево сопствених речи студије о овој теми:

Пронашли смо мало доказа за значајну негативну повезаност између ангажмана на дигиталном екрану - мереног током дана или посебно пре спавања - и благостања адолесцената.

Орбен и Прзибилски посебно су одабрали своје податке из три различита истраживања на ту тему у којима је учествовало 17.000 тинејџера из Велике Британије, Ирске и Сједињених Држава. За разлику од многих других студија о тој теми, пар је користио само податке из истраживања који су укључивали дневнике употребе времена. Другим речима, студије у којима су одабрани случајни људи и дат им упитник о њиховим екран навикама нису коришћени, јер Орбен и Прзибилски сматрају да су оне суштински мањкаве.

Њихова мишљења о том питању образложена су у студији:

Недавни рад је показао да само трећина учесника даје тачне процене на питање о њиховом недељном коришћењу интернета, док је 42 процената преценило и 26 процената подцењује њихово коришћење. Нетачности се систематски разликују у функцији стварног дигиталног ангажмана: тешки корисници интернета имају тенденцију подцјењивати вријеме које проводе путем интернета, док ријетки корисници прецјењују ово понашање.


Уместо да верују тинејџерима да сами извештавају о својим налазима после те чињенице, Орбен и Прзибилски су веровали само подацима из студија у којима су тинејџери морали да попуњавају дневнике у реалном времену док су користили своје телефоне, таблете, рачунаре итд. Чак и уз ово посебно одабрани подаци из хиљада тинејџера, пар није нашао разлога за бригу.

Треба напоменути да је "без разлога за забринутост" дефинитивно другачији од "доброг" или "здравог". Само зато што нешто нема негативан ефекат не значи да је тада инхерентно позитивно. Употреба ноћног екрана можда никоме не шкоди, али читање књиге, разговор или слушање музике могу бити још боље активности пре спавања.

Када потрошачи размишљају о провајдерима мобилних мрежа, њихова основна брига је у погледу покривености, квалитета, подршке, цена и других фактора, али када одаберете мрежног оператора, одлучујете и н...

Изгледа да је сваких неколико дана велика компанија на удару сигурносних кршења која осетљиве податке доводе у опасност. Хакер може продиру у системе и компромитују драгоцене информације, остављајући ...

Наш Избор