Како функционише виртуална стварност?

Аутор: Randy Alexander
Датум Стварања: 27 Април 2021
Ажурирати Датум: 3 Јули 2024
Anonim
Напишите на бумаге этот цифровой денежный код. Как изменить свою жизнь, как привлечь деньги
Видео: Напишите на бумаге этот цифровой денежный код. Как изменить свою жизнь, как привлечь деньги

Садржај



Виртуелна стварност је тренутно драга нова ствар у техници. Гоогле и гомила других компанија уложили су много времена (и новца) у развој ВР технологије, попут Гоогле Даидреам-а и Самсунг Геар ВР-а. Али како то функционише и како ће се имплементирати са Андроидом? Хајде да сазнамо.

Дефиниција виртуалне стварности

Виртуелна стварност омогућава кориснику да буде уроњен у виртуелни свет, за разлику од обичних екрана пред корисником који не дозвољавају такво искуство. ВР може да обухвати 4 од 5 чула, укључујући вид, слух, додир и евентуално чак и мирис. Са овом снагом ВР може прилично лако одвести људе у виртуелни свет. Једини тренутни проблеми су доступност таквог хардвера и цена по којој га је могуће купити. Гоогле се бори против тога са Гоогле Цардбоард-ом и екосистемом Даидреам-а. Али како тренутно стоји, висококвалитетни ВР није могућ без трошења мало новца да би добили снажан рачунар и слушалице. Пошто цене падају на графичке картице које могу да покрећу ВР десктоп рачунара у траженим подешавањима и када Гоогле прави Даидреам екосистем, неће проћи дуго док висококвалитетни садржај буде лако доступан.


Видети значи веровати


Или не, виртуелна стварност вара ваш мозак да верује да сте у 3Д свету. Први начин на који ВР то ради је стереоскопски приказ. То се постиже тако што се на сваки поглед приказују два мало различита угла сцене, симулирајући дубину. Ово заједно са другим начинима симулирања дубине попут паралаксе (даље се објекти крећу спорије), сјенчање и технике стварају готово животни доживљај. Пример како изгледа стереоскопски екран може се наћи горе.

Као што видите, угао оружја је мало другачији од сваке стране, као што је и прекривач, али када заправо ставите слушалице и играте игру, све се савршено слаже. Начин на који изгледа стереоскопски екран варира од платформе до платформе јер се свака слушалица прилично разликује у начину приказивања садржаја, горња слика је из игре направљене за Гоогле Цардбоард помоћу Унреал Енгине-а.


Виве и Рифт представљају два најпознатија ВР уређаја тренутно на тржишту.

Различите ВР платформе такође имају различите спецификације на самим слушалицама. Оба ХТЦ Виве и Оцулус Рифт имају 90хз дисплеје, док Плаистатион ВР има екран од 60хз. Правило је да желите да се ваши оквири у секунди подударају са стопом освежавања вашег монитора, па се препоручује да Виве и Рифт одржавају 90 ФПС-а, док ПСВР одржава 60 ФПС. Мобилни телефон је другачија прича, јер различити телефони имају различите резолуције, али циљ је задржати барем 60 ФПС. Ући ћемо у тачно шта то значи следеће.

Проширивање више о начину функционисања ФПС и брзине освежавања, ФПС и брзина освежавања монитора две су одвојене ствари које су међусобно независне. Оквир у секунди је брзина на којој ГПУ може приказати слике у секунди. 60 ФПС значи да ГПУ емитује 60 слика сваке секунде. Брзина освежавања монитора је колико брзо може да прикаже слике у секунди, мерено у хертзима (Хз). То значи да ако играте игру, а ФПС је 120, али стопа освежавања вашег монитора је 60 Хз, моћи ћете да прикажете само 60 ФПС. У основи губите половину оквира, што није добра ствар јер се може догодити „кидање“.

Сузење је појава предмета у игри који се распадају на неколико делова и приказују се на две различите локације дуж оси Кс што даје ефекат кидања. Овде долази вертикална синхронизација (ВСинц). Ограничава оквир на брзину освежавања вашег монитора. На овај начин се не губе оквири и заузврат се не доживљава кидање. Због тога је за најбоље ВР искуство потребно постићи исти број кадрова и брзине освежавања или се може јавити болест.

  • ХТЦ Виве - све што треба да знате
  • Оцулус Рифт - све што треба да знате
  • Гоогле Даидреам - све што треба да знате

Даидреам представља будућност мобилног ВР-а.

Постоје и друге компоненте које улазе у целокупно ВР искуство, укључујући видно поље (ФОВ) и латенцију. Они играју главну улогу у начину на који перципирамо ВР и ако се не изврше правилно, могу изазвати и болести покрета. Хајде да погледамо.

Видно поље је опсег видљивог света који се може видети у било којем тренутку. На пример, људи имају око 180 степени грејања док гледају равно испред, и 270 степени са кретањем ока. Ово је важна карактеристика у ВР-у, јер ћете носити слушалице да вас превезу у виртуелни свет.

Људско око је веома добро уочавању несавршености вида, при чему је тунелски вид пример такве појаве. Чак и ако су ВР слушалице имале ФОВ од 180 степени, можда ћете ипак моћи да утврдите разлику. И Виве и Рифт имају ФОВ од 110 степени, Картон има 90, ГеарВР има 96, а шушка се да би Даидреам могао имати чак 120. То би, генерално гледано, требало у великој мери утицати на ВР искуство и могло би да направи или поквари одређене слушалице за људе, а да и не спомињемо здравствене проблеме с којима ћемо се касније позабавити.

Не задовољавање прихватљиве брзине кадрова, ФОВ или латенција могу узроковати мучнину од покрета.

Латенција је такође фактор који може да направи или разбије ВР, а ништа преко 20 милисекунди није довољно брзо да заведе мозак да помисли да сте у другом свету. Постоји гомила променљивих који улазе у кашњење, укључујући ЦПУ, ГПУ, екран, каблове и тако даље. Екран ће имати просечну латенцију, око 4-5 мс, на пример, у зависности од екрана. Вријеме преласка пуног пиксела потребно је још 3 мс, а мотор би могао потрајати и неколико. Са само три променљиве гледате кашњење у двоцифреним бројевима у неким случајевима. Кључ за смањење латенције је брзина освежавања монитора. Формула је следећа: 1000 (мс) / брзина освежавања (хз). Дакле, иако би се проблем латенције могао ријешити монитором од 90 Хз умјесто монитора од 60 Хз, то није тако лако као што смо разговарали. Касније ћемо говорити о хардверским захтевима за виртуелну стварност.

Не задовољавање прихватљиве брзине кадрова, ФОВ или латенција могу узроковати мучнину од покрета. То се догађа довољно да се заиста може сковати његово властито име, познато под називом "кибернетичка болест". Сва три ова концепта је потребно испунити да би се смањиле промене кибернетичке повезаности. Без исправних кадрова у секунди са брзином освежавања екрана могући су прескакање оквира, микро жамор и заостајање. Латенција може бити чак и већи проблем, јер је застој кретања и интеракције узрокован спорим временима одзива хардвера, могуће је потпуно изгубити осећај за смер и постати дезоријентисан. Видно поље, иако је важно, не би требало да изазове онолико питања као што су споменуте друге, али ће дефинитивно одузети искуство и може изазвати дезоријентацију.

Кретање и интеракција


Ово је сигурно један од најважнијих делова виртуелне стварности. Једна ствар је само погледати око 3Д простора, али бити у стању да се крећете по њему и додирнете и комуницирате са објектима је потпуно другачија игра лоптице. На Андроид-у се користе акцелерометар, жироскоп и магнетометар вашег телефона за постизање кретања слушалица. Акцелерометар се користи за откривање тродимензионалног кретања помоћу жироскопа који се користи за детекцију угаоног кретања, а затим магнетометром за положај у односу на Земљу.

Користећи ове сензоре, ваш телефон може тачно предвидјети где гледате у било којем тренутку док користите ВР. Са најавом Гоогле Даидреам, Андроид ВР корисници ће моћи да користе посебан телефон као контролер за кретање и интеракцију у окружењу. Десктоп ВР попут ХТЦ Виве или Оцулус Рифт користе или контролер или контролере који у различите сврхе подсећају на Виимоте. Коришћењем рачунарског вида (овде је објашњено), тачност ВР се може значајно побољшати постављањем камера и других сензора у соби у којој се користе ВР слушалице.

ВР слушалице могу имати посебне контролере, као што је већ споменуто, али како тачно раде? Гледајући ХТЦ Виве, у кутији су два инфрацрвена сензора и два контролера, укупно 70 различитих сензора са слушалицама. Све ово прати вас и ваше контролере омогућавајући вам да се слободно крећете по соби током играња игара. Примјетите како Виве контролери имају исјечак круга? То је више него вероватно да ће се то пратити. Оцулус Рифт нуди другачије искуство користећи близу исте технологије.

Изван оквира, Рифт заправо користи Ксбок Оне контролер. Али постоји опционални скуп контролера који нуде сличну функцију Виве-у, познат под називом „Тоуцх би Оцулус“. Ова два контролера преуређују тастере једног контролера на оно што се може описати само као предње траке са великим прстенима који прекривају прсте. Оцулус држи начин на који раде под чврстим омотима, али пакет укључује два сензора слична Вивеу, па претпостављају да раде на сличан начин, могу имати и акцелерометре и жироскопе.

Моћ звука


Искуство не би било потпуно без звука. Пошто је ово виртуелни свет, желите да звук буде што ближи стварном животу. То се врши помоћу просторног звука, познатог и као 3Д аудио, што је виртуелни смештај звука у тродимензионалном окружењу које емитује звукове из различитих углова. Брзо сам се представио у Унреал Енгинеу како бих показао како се различити звучници могу сместити у окружење да опонашају различите звукове који долазе са било које локације на сцени. Са овом технологијом виртуелна стварност постаје подмукло искуство и уопште побољшава квалитет ВР за прилично мало.

Моћ потребна за виртуелну стварност


Конкретно на радној површини ВР је потребно пуно коњских снага за глатко и доследно искуство. У ствари, већина људи који поседују радне површине није у могућности да користи виртуелну стварност, јер њихови рачунари нису довољно моћни.Стеам препоручује Интел и5 Хасвелл или новију верзију и Нвидиа ГТКС 970 или АМД Радеон Р9 290 за неометано искуство.

Главни проблем са којим се суочава хардвер је тај да за Виве и Рифт, ваш ПЦ не мора само да покреће 1080п игру при 60 ФПС, већ се мора покретати у већој резолуцији од 90 ФПС. Већина хардвера то не може.

Испада да постоји врло ограничен број рачунара са овим спецификацијама или још боље, тако да ће то више него вероватно успорити усвајање ВР на радној површини. За мобилни телефон, било који Андроид телефон са КитКат (4.4) или новијим не би требао имати проблема са основном ВР функцијом. Међутим, за функције дневног крема потребан је најмање Некус 6П за време писања.

Будућност виртуалне стварности и Андроида

Гоогле је на првом месту када је у питању ВР на мобилним уређајима. Доступни сада, Гоогле ВР СДК и НДК омогућавају врло моћан развој ВР-а, а Гоогле Даидреам ће бити објављен касније ове године, мобилни ВР ће видети још један скок у ономе што је могуће. Самсунг је такође имао успеха са Геар ВР. Мотори трећих страна такође интегришу Гоогле ВР у своје моторе. Унреал Енгине сада подржава Гоогле ВР у 4.12, а Унити је спреман за Гоогле ВР и Даидреам.

Упаковати

Виртуелна стварност има пуно потенцијала, а с нижим ценама и већим притиском компанија, ВР може бити велики успех. Начин на који ВР функционише је врло паметна комбинација различитих технологија које заједно раде на стварању сјајног искуства. Од стереоскопских гледишта до 3Д аудио-а, ВР је будућност сада и може само још боље. Јавите нам у коментарима ако мислите да је ВР следећа велика ствар! Обавезно будите праћени и ВР извор за све ВР! /

Од заслона високе резолуције до моћних процесора, наши паметни телефони су способнији него икад прије. Међутим, често се превиди нешто: могућност телефонирања....

Већ сте чули за кожу телефона, али шта са тимстварни кожа на телефону? Ако вам то звучи крајње језиво и помало грубо, вероватно не би требало да наставите са читањем, јер о томе се ради у овом чланку....

Популарно На Сајту