Шта је 5Г, како се разликује од 4Г и шта можемо очекивати?

Аутор: Randy Alexander
Датум Стварања: 28 Април 2021
Ажурирати Датум: 1 Јули 2024
Anonim
Смартфон OnePlus Nord N100 - ПОЛНОЦЕННЫЙ ОБЗОР
Видео: Смартфон OnePlus Nord N100 - ПОЛНОЦЕННЫЙ ОБЗОР

Садржај

22. јула 2019


22. јула 2019

Шта је 5Г и шта можемо очекивати од њега?

5Г увелике повећава количину спектра који се користи за слање и пријем података.

Ево рашчламбе кључних услова за технологију 5Г које треба да знате.

  • ммВаве - врло висока фреквенција између 17 и 100ГХз и велика пропусност за брзе податке. Већина оператора циља употребу у распону 18-24ГХз. Разумно технологија кратког домета која ће се користити у густо насељеним подручјима.
  • Суб-6ГХз - ради у ВиФи сличним фреквенцијама између 3 и 6ГХз. Може се применити у малим ћелијским чвориштима за унутрашњу употребу или у моћнијим спољним базним станицама да покрију средњи домет слично као постојећи 4Г ЛТЕ. Овде ће се наћи већина 5Г спектра.
  • Лов-банд - врло ниске фреквенције испод 800МХз. Прекрива врло велике удаљености и све је усмерен да би омогућио покривање краљежнице покривачем.
  • Обликовање шаре - користи се у базним станицама ммВаве и суб-6ГХз да усмере таласне форме према потрошачким уређајима, као што су таласи који одскачу од зграда. Кључна технологија за превазилажење ограничења распона и праваца високофреквентних таласних облика.
  • Массиве МИМО - више антена на базним станицама опслужује више уређаја крајњег корисника одједном. Дизајниран да учини високофреквентне мреже много ефикаснијим и може се комбиновати са обликовањем снопа.

Иако многобројни превозници воле да причају о фантастичном напретку у ммВаве технологији, 5Г мреже ће заправо бити комбинација свега. Разне технологије се могу замислити у три нивоа, што Хуавеи уредно објашњава у многим својим радовима.


Ниски опсези који се могу преуредити са радија и телевизије чине „покривни слој“ на под 2ГХз. То обезбеђује широку и дубоку унутрашњу покривеност и чини окосницу мреже. Постоји „Супер Дата Лаиер“ сачињен од фреквенцијског спектра званог ммВаве који одговара подручјима која захтевају изузетно високе брзине података или покривеност становништва. Затим „слој покривености и капацитета“ лежи између 2 и 6 ГХз, што нуди добру равнотежу између оба.

Укратко, 5Г омогућава потрошачима да се повежу и искористе предности овог широког спектра за бржу и поузданију покривеност.

5Г Не-самостални вс самостални

Кључ за разумевање разлика између 5Г НСА и СА лежи у мрежном помоћном окружењу. Прве 5Г мреже засноване на НСА стандарду користе постојећу 4Г ЛТЕ инфраструктуру за руковање управљачком равнином. Управљачка равнина управља сигналним прометом, управљајући начином на који се кориснички уређаји повезују са базним станицама, провјеравају претплате итд. У међувремену, податковна равнина је оно што ви и ја заправо користимо за слање и примање података.


У одређеном смислу, 5Г НСА може се сматрати као само додатна брза цев за пренос података која је прикључена на постојећу 4Г ЛТЕ инфраструктуру. Усвајањем 5Г самосталне (СА) спецификације види се прелазак контролне равни на 5Г језгро и обележава много веће промене у начину рада мрежа.

5Г самостално имплементира 5Г језгру и управљачку равнину.

Поред увођења контролне равни преко 5Г радио технологија, Стандалоне подржава флексибилније мрежно резање и кодирање носача.

Мрежно резање је облик виртуалне мрежне архитектуре који омогућава већу флексибилност за партиционирање, дељење и повезивање делова позадинске мреже заједно. То ће омогућити мрежним оператерима да нуде флексибилнији промет, апликације и услуге својим купцима. Ова идеја се сматра кључном за реализацију идеја као што су аутономна возила и паметни градови.

Промене подносилаца је мало теже објаснити. Технологије обухваћене овим обухватају скалабилни ОФДМ и подред носача, ОФДМ са прозором, флексибилну нумерологију и скалабилне интервале преноса. Једноставно речено, оквири који носе податке могу бити већи и бржи када је потребна већа пропусност при високој ефикасности. Алтернативно, ови оквири се могу умањити како би се постигла знатно нижа латенција за апликације у реалном времену.

Прве 5Г мреже засниваће се на самосталној спецификацији, пре већих промена са потпуном самосталном спецификацијом после 2021. године.

Резање мрежа се већ може обавити помоћу 4Г мрежа, али циљ 5Г је побољшати опсег флексибилности и стандардизовати подршку. Тек предстојеће финализације 5Г самосталне (СА) спецификације (3ГПП издање 16) открит ће више детаља о бацк-енд технологијама које ће напајати мреже следећег гена.

Прочитајте даље: Не верујте превозницима, револуција 5Г је још увек далеко (СА вс НСА)

Шта 5Г значи за потрошаче?

Важније од питања „шта је 5Г“ је како ће то заправо утицати на потрошаче. Дно црта, ако имате потребу за брзином, 5Г ће вам помоћи да отворите нова врата.

ИМТ-2020 5Г радио станице ће потрошачима морати да понуде најмање 20Гбпс и 10Гбпс брзине преноса. То се односи на дељену везу, па ће стварне брзине бити ниже. Спецификација наводи да би појединачни корисници требали видјети минималну брзину преузимања од 100Мбпс и брзине пријеноса од 50Мбпс. Неки од вас ће можда имати довољно среће да већ виде ове брзине на вашој ЛТЕ-Адванцед мрежи, али то ће постати основни ниво за све потрошаче у 5Г мрежама.

5Г базне станице морат ће покривати стационарне кориснике све до возила која путују до 500 км / х (310 ~ миља), тако да ваша податковна веза убудуће неће испасти у возу. Мреже пете генерације требале би понудити потрошачима максималну латенцију од само 4 мс. Спомиње се и кашњење од 1 мс за ултра-поуздане комуникације са ниским кашњењем (УРЛЛЦ) такође. За поређење, моја 4Г ЛТЕ веза у Лондону има упитну латенцију од 82 мс, док је просек у САД око 61 мс.

5Г такође жели да омогући истовремено повезивање са хиљадама Интернет уређаја са ниском снагом (ИоТ) и подржава повезивање између уређаја и уређаја (Д2Д) за мале везе кашњења између оближњих уређаја.

5Г вс 4Г - кључне разлике

У поређењу са 4Г ЛТЕ, 5Г мреже биће константно брже. Минималне брзине корисничке брзине повећавају се са само 10Мбпс на 100Мбпс, што је 10к повећање. Латенција се смањује за сличан износ, са 10мс на само 1мс у поређењу са ЛТЕ-Адванцедом. Велики пораст пропусности такође значи да ће 5Г моћи да поднесе до милион уређаја по квадратном километру, а још десет пута више у односу на ЛТЕ-А, а све то са 10к повећањем енергетске ефикасности мреже.

Као што смо претходно покривали, спектар мрежних технологија такође се увелико повећава. ЛТЕ је током година претрпео многа побољшања. Од увођења 256КАМ и агрегације носача са ЛТЕ-А до подршке за ширу употребу нелиценцираног спектра кроз ЛАА, ЛВА и Мултефире са ЛТЕ-А Про. Због тога је данашња 4Г мрежа много бржа од оне која је изграђена током почетног представљања свих тих година.

5Г напредује још један корак даље, обавезујући употребу 256КАМ и побољшавајући технологију здруживања носача како би подржао флексибилније носаче опсега преко нелиценцираног спектра, фреквенција испод 6ГХз и ммВаве. Слика испод Арм-а све до 2016. године објашњава ову суштинску разлику прилично сажето.

5Г мреже широм света

Свијет припрема за покретање 5Г-а, како од мрежних оператора, тако и од произвођача уређаја. Као и код усвајања 4Г ЛТЕ мрежа, 5Г ће бити поступни процес и неке земље ће своје мреже лансирати знатно испред других.

Средина 2019. године датум је који треба водити рачуна, јер ће и први 5Г паметни телефони и мреже бити доступни првом таласу потрошача. Међутим, не очекује се да ће се имплементација проширити на глобалнијој скали до 2020. и 2021. године. Чак и до 2023. године, предвиђа се да ће само 50 процената потрошача имати 5Г паметни телефон и мрежну везу.

Амерички 5Г роллоут

Америка је једна од првих земаља која је своје мреже 5Г покренула преко бројних превозника и у достојном избору градова у првој половини 2019. Амерички превозници били су неки од највећих заговорника милиметарске таласне технологије. Веризон је био први код потрошача 5Г путем своје услуге фиксног бежичног приступа, али Спринт и Т-Мобиле су близу процеса представљања средином 2019. године.

Међутим, један од превозника у земљи већ је ухваћен да игра брзо и лагано са термином 5Г. АТ & Т-ова „5Г еволуција“ није 5Г мрежа у било којем смислу те речи, то је једноставно еволуција данашњих ЛТЕ-Адванцед мрежа.

Ако желите да будете у току са свим најновијим детаљима о примени, јер сваки амерички оператер извршава 5Г роллоут, погледајте линкове у наставку.

  • Т-Мобиле 5Г
  • АТ&Т 5Г
  • Спринт 5Г
  • Веризон 5Г

Европа прати вође

Европа заостаје за Сједињеним Државама, а не очекује се да ће се прве 5Г мреже на континенту укључити најраније до 2019. године. Иако се шире планирање не планира до 2020. или касније.

Велика Британија ће вероватно бити прва са 5Г доступним у већим градовима. ЕЕ планира да ове године представи свој сервис у 16 ​​градова. У међувремену, О2, Водафоне и Три и даље изгледају постављени за датум лансирања 5Г 2020. године. На континенту су оператери изнели неке од својих планова, али главни играчи Оранге, Деутсцхе Телеком и Телефоница обавезали су се само на временски оквир покретања 2020. године.

Део тог кашњења је што су европски министри за телекомуникације само крајем 2017. открили свој план пута за 5Г.

Техничко усаглашавање преко опсега спектра не би требало да започне до 2019. године, а додељивање нискофреквентних 700МХз предвиђено је за 2020. годину, а расположивост се очекује касније 2022. године.

Амбициозна Азија

Јапан и Јужна Кореја су водили инфраструктурне тестове током развојног циклуса 5Г и биће тамо одмах са САД-ом када се примене.

У Јужној Кореји, велики превозници започели су своју комерцијалну употребу 5Г у првој половини, ако не и у првом тромесечју 2019. Јужна Кореја погодила је милион претплатника 5Г само у 69 дана након првог представљања. Очекује се да ће свеобухватно представљање бити завршено до 2022. године. У Јапану су Олимпијске игре 2020. следећа мета за испитивање 5Г милиметрских таласа у густим урбаним областима, а споразум између Нокије и НТТ ДоЦоМо биће видљив да комерцијалне услуге почињу касније те године.

Кина брзо постаје главни играч 5Г, са напором да убрза своје азијске ривале и такмичи се са Сједињеним Државама за време размештања. У земљи су велике компаније за телекомуникациону инфраструктуру попут Хуавеи и ЗТЕ, које ће пружати опрему превозницима широм света. Кина је такође уложила 180 милијарди долара у копнену инфраструктуру, што је четири пута веће од улагања Јапана. Цхина Мобиле ове године тестира своје услуге у већим градовима и планира потпуно комерцијално покретање 2020. године.

Шта је са 5Г паметним телефонима?

Тренутно на тржишту нема много паметних телефона изграђених за 5Г мреже. 5Г Мото Мод који је доступан за Моторола Мото З3, може се сматрати и првим. Бројни произвођачи паметних телефона такођер су објавили своје прве 5Г паметне телефоне како би се поклопили са раним покретањем мреже.

Тренутно нема ниједног чипа за процесоре паметних телефона са интегрисаним 5Г модемима у њима. Уместо тога, произвођачи телефона морају упарити постојеће процесоре са спољним 5Г модемима, заједно са потребним модулима радио антене. Стога не бисмо требали очекивати да ће први 5Г телефони бити моћнији од својих 4Г ЛТЕ ривала. У ствари, могу им требати и веће батерије да би се носиле са додатним трошењем снаге 5Г.

Ако желите да узмете један, ево листе 5Г паметних телефона који су тренутно на тржишту:

  • Самсунг Галаки С10 5Г
  • Хуавеи Мате 20 Кс 5Г
  • ЛГ В50 ТхинК
  • ОнеПлус 7 Про 5Г
  • Оппо Рено 5Г
  • Ксиаоми Ми Мик 3 5Г
  • ЗТЕ Акон 10 Про

Наравно, потврђено је да бројни други велики произвођачи, укључујући ХТЦ, Гоогле и друге, раде са К50цоммовим Кс50 модемом за 5Г надолазеће телефоне.

  • Све што треба да знате о сваком до сада потврђеном 5Г телефону
  • Зашто у СоЦ-у нове генерације нема 5Г модема

5Г фреквенцијски опсези

Као и код 4Г, мреже и паметни телефони подржат ће различите фреквенцијске појасе за пријенос података. Поред постојећих ЛТЕ опсега, 5Г Нев Радио стандардизује и низ нових за наредне мреже. 5Г је подељен на два опсега, први за фреквенције између 400МХз и 6ГХз. Распон 2 представља ммВаве опсеге између 24 и 53ГХз.

Повезан

  • 5Г вам неће ићи у микроталасну пећницу
  • 5Г хипе стиже. Не пада на то.
  • 5Г: Када ће га добити ваш паметни телефон?
  • 5Г вс Гигабит ЛТЕ: разлике су објашњене
  • Прве 5Г антене Куалцомма су овде
  • Самсунг најављује први мулти-мод 5Г модем, али када ће погодити телефоне?

Потрошачи у Индији не трпе недостатак избора када је у питању куповина телефона. Од најновијег и највећег до улазног нивоа, има за свакога понешто. Срећом за оне са малим буџетом, на располагању је и ...

Игре са платформама један су од најстаријих жанрова у свим видео играма, а такође је и један од најпопуларнијих. У ствари, Марио франшиза спада међу најуспешније франшизе свих времена у било којем жа...

Обавезно Прочитајте