Шта је отвор бленде? Ево зашто је то важно за камере паметних телефона

Аутор: Randy Alexander
Датум Стварања: 28 Април 2021
Ажурирати Датум: 1 Јули 2024
Anonim
Правила работы с микроскопом / Как настроить / Инструкция.
Видео: Правила работы с микроскопом / Как настроить / Инструкция.

Садржај


Сигуран сам да многи од вас користе паметни телефон као своју примарну камеру. Чак ни они који поседују ДСЛР не могу се расправљати са погодношћу да имају доброг стрелца у џепу. Истина је да је водећа квалитета фотоапарата за паметне телефоне више него добра за снимање већине дневних тренутака. Да ствар буде узбудљивија, произвођачи не показују знакове успоравања побољшања. Поред трендова двоструких и троструких камера, последњих неколико генерација паметних телефона такође гура коверту и у погледу ширих отвора камере. Али шта је тачно отвор?

Више није неуобичајено да видите паметне телефоне са отвором бленде ф / 1.8 или бољи, што је некада представљало подвиг чак и за објектив професионалне класе. Уређаји попут иПхоне КСС Мак, Пикел 3 КСЛ и Хуавеи Мате 20 Про имају отвор бленде ф / 1.8. Неки произвођачи ипак узимају ову игру на други ниво. Оба Самсунг Галаки С10 и ЛГ В40 имају отвор бленде ф / 1.5.

Иако су бројеви лепи за листове са подацима, да ли овај број отвора заиста чини боље слике? То је управо оно на што ми желимо одговорити.


Шта је отвор бленде? Све је у питању хватања светлости

У ширем смислу, фотографија се односи на постизање правог излагања светлости, а прилично добро правило за просуђивање квалитета фотоапарата јесте откривање колико је добро у снимању светлости. Врхунски сензор упарен са беспрекорним објективом тражена је ДСЛР комбинација, а исто се односи и на паметне телефоне, мада с одређеним ограничењима.

Мали фактор форме смартфона значи да су сочива и сензори мањи, па према њима допире мање светлости, што утиче на крајњи квалитет слике. Видели смо да произвођачи паметних телефона користе веће величине од 1,2 µм до 1,55 µм за пикселе, са одличним резултатима, а друга половина једначине хватања светлости је колико светлости прође кроз објектив да би достигао ове пикселе. Овде долази отвор бленде.

Учење о ф-стоповима

Ок, па шта је отвор? Отвор бленде одређује се величином отвора са којим светлост може ући у камеру. Отвор се мјери у ф-стоповима, што је омјер жаришне дуљине подијељен с величином отвора. Дакле, што је мањи ф-стоп, то је шири отвор и самим тим више светлости може допријети до сензора, што резултира бољим сликама са слабом светлошћу и мање буке. Док сужавате отвор бленде потпуним „стопом“ - или снагом квадратног корена од 2 (ƒ / 2 до ƒ / 2.8, ƒ / 4 до ƒ / 5.8 итд.) - преполовићете површину за скупљање светлости.


Што је мањи ф-стоп, то је шири отвор и према томе више светлости може допријети до сензора. То значи боље слабе перформансе и веће брзине затварача.

То такође има предност у смањењу времена брзине затварача потребног за постављену количину заузимања светлости, што смањује замућење приликом акционих снимака или дрхтавих руку, што његову употребу са ОИС-ом чини још снажнијом. Дакле, ако желите да снимите тај савршени мирни оквир, шири отвор ће вам помоћи да то постигнете.

Што је отвор бленде већи, то је мањи и ƒ-стоп број.

Камере смартфона позициониране су врло близу објектива, много ближе него у ДСЛР камерама. Фокална тачка камере у раздаљини између светлости која се у објективу конвертује у сензор, до камера камера има краће фокусне дужине од ДСЛР-а. Како знамо да је једнаџба бленде фокусна дужина дељена са величином отварања, ово помаже да се објасни зашто телефонске камере имају шири отвор бленде од већине ДСЛР сочива, иако нису нужно бољи при снимању светлости.

Код паметних телефона, сензор је веома близу тачке конвергенције, што резултира кратком жаришном дужином. Међутим, мале величине сензора спречавају ово да произведе јак ефекат дубине поља.

Говорећи о сочивима фотоапарата, љубитељи фотографије често ће повезати шире отворе са мањом дубином поља, омогућавајући леп меки бокех. Међутим, код паметних телефона смо заглављени са фиксним отвором бленде, мањим сензором слике који се налази близу објектива и разумно широким видним пољем, тако да дубина поља телефонске камере никада неће бити тако плитка.

Сензори паметних телефона постављени су много ближе објективу него у ДСЛР-у. Отуда зашто данашњи паметни телефони имају шири омјер отвора, иако је отвор мањи.

Камера ф / 2.2 паметног телефона уствари пружа само дубину поља еквивалентну отвором бленде ф / 13 или ф / 14 на камеру са потпуним оквиром, што ствара само малу количину замућења. Савремени телефони са појачаним ефектима бокеха заправо се ослањају на софтвер за драматичнији изглед.

Иако широки отвор бленде није гаранција за квалитет камере, мања вредност ф-стоп омогућава више светла сензору, што смањује временску брзину затварача да би се смањио замагљивање и смањује буку сензора. Ову вредност увек треба узети у обзир у комбинацији са величином пиксела, јер за веће пикселе неће бити потребан широк отвор бленде за хватање довољно светлости. Међутим, мали пиксели и мали отвор су сигуран знак да ће перформансе при слабом осветљењу бити проблем.

Самсунг Галаки С9 је први увео технологију дуалног отвора. На једном објективу можете бирати између ф / 1.5 и ф / 2.4.

Квалитет сочива

Једнако важна, али често занемарена компонента у свим сноповима фотоапарата на паметним телефонима је објектив, а исто као и све остало, ови се значајно разликују и по квалитету. Уосталом, прљаво сочиво ствара лоше фотографије, па из тога произилази да ће стакло са лошом јасноћом или прозирношћу смањити количину светлости која допире до сензора и самим тим смањити квалитет слике.

Паметни телефони који користе веома широке бленде, као што је нови Галаки С10, захтевају додатну посебну пажњу на дизајн сочива, како би се избегла аберација изобличења и ефекти одбљеска сочива који су прогањали неке уређаје. Сматрајте то овако, замршеније је прецизно фокусирање светлости када пролази кроз ширу рупу, па је потребно још веће пажње приликом израде сочива. Изобличење аберације обухвата низ проблема који се појављују када сочиво не може савршено да фокусира тачку светлости. Телефони са широким отвором бленде су по дефиницији мање фокусирани на одређени део сцене него они са затвореном блендом и стога су склонији проблемима.

Изобличење аберације има различите ефекте. Ту спадају сферна аберација (смањена јасноћа и оштрина), кома (замагљивање или замагљивање), закривљеност поља (губитак фокуса на ивицама), изобличење (конвексање или конкавност слике) и кроматска аберација (нефокусиране боје и раздвојена бела светлост), између осталог . Погледајте неколико примјера у наставку (извор).

Објективи фотоапарата, укључујући и паметне телефоне, изграђени су од више „група за исправљање“ дизајнираних да правилно фокусирају светло и смање ове аберације. Јефтинија сочива имају мање група и зато су склонија проблемима.Материјали за леће такође играју важну улогу, а квалитетније стакло и вишеструки премази нуде бољу корекцију и мање изобличења. Фотографи ово понекад називају „брзим“ сочивима.

Сматрајте то овако, варљивије је фокусирати светлост тачно која пролази кроз ширу рупу, тако да је потребно још веће пажње приликом израде сочива са широким отвором.

О квалитету сочива је теже судити по бројевима или листићима, а многи произвођачи телефона то уопште не спомињу. Нажалост, ово питање комплицира разговор о величини отвора бленде и пиксела, јер би појефтињење на сочивима могло учинити овај развој догађаја бескорисним.

Срећом, неке реномиране оптичке компаније сада су укључене на тржиште паметних телефона, укључујући Зеисс, Леица и друге.

Закључно, квалитет објектива је подједнако важан као и други фактори о којима смо разговарали, ако не и лошији објектив, може поништити добар инжењеринг учињен на другом месту. Нажалост, то је тежак фактор за разумети и готово немогуће процијенити без тестирања камере.

Све састављање

Сада знате одговор на „шта је отвор“, тако добар за вас. Као што сте вероватно схватили, отвор бленде није крај и све добро подешавање камере за паметни телефон. Као и већина других области фотографије, није превише користан број код доношења одлуке о куповини, јер сам по себи није показатељ квалитета. Међутим, нуди низ предности, укључујући могућност бољег слабог освјетљења и већих брзина затварача.

За креативце вани, шири отвор не нуди много више у погледу занимљивих могућности снимања, осим потенцијала за бољу акцију. Објектив је фиксиран на паметном телефону, а мала величина сензора значи да никада нећете видети много на путу или имати велику контролу над уметничким замагљењем, осим кад се налазе веома блиски снимци. Ових дана већина телефонских камера које нуде бокех ефекте то раде преко софтвера и / или у комбинацији са подацима са секундарне камере. Камере широког угла и зума су занимљивије опције ако тражите јединствене фотографије.

Као што је речено, мали сензори паметних телефона посебно су осетљиви на слабо осветљење, а шири отвор бленде, у комбинацији са одличним сочивима и сензором, теоретски би требало да помогне у смањењу буке и стварању лепших слика. У крајњем случају, једини начин да будете сигурни је да сами тестирате камеру.

Након недеља гласина и диркања, Оппо је данас званично најавио Ф11 Про.Највећи нагласак Ф11 Про је задња камера од 48 мегапиксела, коју у овом тренутку има само неколико телефона и упарена је са 5МП к...

Ажурирано, 11. јуна 2019 (16:57 ЕСТ): Данас је Гоогле на својој веб локацији Андроид Девелоперс објавио нове Андроид К бета 4 слике. Такође, Гоогле је наставио ажурирање преко интернета (ОТА). Нова ве...

Препоручује Се За Вас