Да ли је тамни режим добар за ваше очи? Ево зашто бисте то можда желели избећи.

Аутор: Lewis Jackson
Датум Стварања: 14 Може 2021
Ажурирати Датум: 1 Јули 2024
Anonim
Влад А4 и Губка БОБ заснял дрон
Видео: Влад А4 и Губка БОБ заснял дрон

Садржај


Тамни режим је вероватно једна од најпопуларнијих функција у савременом корисничком интерфејсу. Од апликација до оперативних система, Аппле-а до Гооглеа, паметних телефона до преносних рачунара, многи производи које данас користимо имају неку врсту тамног режима интегрисаног у кориснички интерфејс.

Јесте ли знали да мрачни мод није заправо модеран изум? А да ли сте знали да постоје недостаци преласка ваших апликација у мрачни режим?

Мало историје о тамном режиму

Миленијуми се можда не односе, али неки од најранијих кућних рачунара користили су једнобојне ЦРТ мониторе који су на црном екрану приказивали зеленкасти текст. Многе ране машине за обраду текста (да, било је намењених машина за оно што сада можете да урадите на Мицрософт Ворд-у) такође су дозволиле за унос белог текста на црној позадини.


Све се то променило 80-их када су компаније попут Ксерок-а и ЦПТ Цорпоратион израђивале машине за обраду текста на којима је био бели екран са црним текстом. Ово је урађено како би се изглед мастила поновио на папиру.

Брзо напред неколико деценија и мрачни режим се враћа у пуном замаху. Компаније попут Апплеа и Гооглеа жестоко су оглашавале мрачне теме за све своје производе и свет је следио своје примере.

Не пропустите:Најбоље апликације у тамном режиму прилагођене АМОЛЕД-у

Зашто бисте користили мрачни режим

Најпознатија и научна предност тамног начина рада је та што штеди енергију на уређајима са ОЛЕД или АМОЛЕД екранима. На ОЛЕД панелима сваки пиксел је осветљен појединачно. Када је позадина бела, сви су пиксели укључени, а екран захтева више енергије. Када су пиксели црни или чак тамно сиви, као што је случај у мрачном режиму, захтеве за напајањем на екрану су природно смањене.


Ова могућност уштеде енергије у тамном режиму ограничена је на ОЛЕД екране, тако да телефони, монитори и лаптопи са ЛЦД екранима немају никакве користи од тога.

Још једна корисност мрачног начина за коју толико често чујемо је да смањује штетно плаво светло. Плава светлост је високоенергетски спектар видљиве светлости са најкраћом таласном дужином. Највећи природни извор плаве светлости за људска бића је Сунце, али и наши телефони емитују трагове плаве светлости.

Према часопису Харвард Хеалтх, прекомерно излагање плавој светлости може сузбити излучивање мелатонина, хормона важног за правилно спавање ноћу. (Ипак, то није нешто због чега би требало да бринеш!)

Компаније често постављају велике тврдње о томе како мрак побољшава видљивост, смањује напрезање очију и олакшава употребу уређаја при слабом осветљењу. Али то није увек случај.

Зашто не бисте требали користити мрачни режим

Иако се многи људи осећају угодније користећи тамни режим у слабо осветљеним условима, то није увек препоручљиво.

Људска бића су природно вешта када ствари јасније виде током дана, а не толико ноћу. Еволуирали смо како бисмо видели светлост мрака, било да су то предмети у нашем природном окружењу током дана или писани текст на папиру. Дакле, на најпримитивније начине и из разлога бољег контраста, боље је да видимо тамну светлост, а не обрнуто.

Важна поанта која иде против употребе мрачног режима за бољу видљивост је да светло на тамној теми - нарочито за текст - није нужно добро за све.

Могао би имати астигматизам

Према Америчком удружењу за оптометрију, стање које се назива астигматизам врло је често међу људима. Сцхаеффер Еие Центер пише да готово 30% различитих популација пати од различитих степени стања. Астигматизам узрокује замагљен вид због неправилног облика једног или оба ока. Људима може бити отежано читање свијетлог текста на тамним позадинама. 2014 Гизмодо чланак цитира истраживачку групу за сензорну перцепцију и интеракцију на Универзитету у Британској Колумбији:

Људи са астигматизмом (отприлике 50% становништва) теже читају бијели текст на црном него црни текст на бијелом. Део тога има везе са нивоима светлости: са светлим дисплејом (бела позадина) шареница се затвара мало више, смањујући ефекат „деформисане“ сочива; с тамним дисплејем (црна позадина) ирис се отвара како би добио више светлости и деформација сочива ствара много нејаснији фокус на оку.

Могуће је да патите од астигматизма, а да то ни не знате. Иако бисте то могли да провјерите од вашег оптометриста, можда није разлог што вам није добро када читате ствари на свом телефону са укљученим мрачним режимом.

То је у твојим очима

Црни текст на белој позадини омогућава најбољу читљивост, а тиме и најбоље разумевање и задржавање. Зашто? Зато што бела боја одражава све таласне дужине видљивог спектра. Ирис не мора да се шири како би могао да апсорбује више светлости.

Када видите таман текст на тамном екрану, његове ивице изгледају као да пропадају у црну позадину.

Пошто се ирис не шири када гледате на бели екран, зјеница остаје уска и требате уложити мање напора да се фокусирате на ствари. Кад на белој позадини видите контрастни црни текст, можете се одмах фокусирати на њега.

У мрачном режиму, ваш ученик се мора проширити да би пустио више светлости. Када видите таман текст на тамном екрану, његове ивице изгледају као да пропадају у црну позадину. То се назива ефект халације (путем Учините Тецх лакшим) и смањује лакоћу читања.

Запамтите, око је састављено од мишића. Што више напрежете покушавајући нешто да прочитате, то ће се више истрошити. Ако вам није пријатно читање светлог текста на тамној позадини, немојте га форсирати.

Бригхтбурн

Знате ли осећај када удобно спавате у мрачној соби и неко изненада отвори завесе да би собу преплавио сунчевом светлошћу? У том тренутку осећате изненадни шок јер се шареница није прилагодила количини светлости коју треба да унесе.

Када ствари посматрате у мрачном режиму, током дужег временског периода, рецимо неколико месеци, ваше се очи навикну на пуштање мање светла. Због тога, када с времена на време гледате у сјајан екран, осећате непријатност.

То долази из личног искуства. Користим тамни режим преко телефона, рачунара и таблета већ отприлике три месеца. Кад сам описао своју растућу аверзију према светлим екранима пријатељу хирургу, објаснио ми је да је то прилично уобичајена појава када се очи условљавају тамним режимом.

Срећом, рекао ми је да ово повећање осетљивости на осветљеност није трајни проблем и да ће се решити ако чешће почнем да користим беле екране. Само је питање успостављања праве равнотеже.

Мрачно и тмурно

Исти харвардски папир који говори о штетним ефектима плаве светлости такође говори о нагоре изложености истој. У раду је објашњено да су плаве таласне дужине корисне током дана, јер помажу да подигнете расположење.

Лекари са Америчке академије за офталмологију такође верују да здраво излагање плавој светлости може да одржи менталне перформансе и смањи кратковидност код деце.

Не постоје научни докази да плава светлост уређаја оштећује очи.

Иако би могло бити корисно да искључите одсјај екрана ноћу када је општа околина мрачна, можда неће бити добро да стално искључујете те пикселе.

Такође нема научних доказа да плава светлост са уређаја оштећује очи, нити је довољно истраживања да би се показало да тамни режим чини да се видите боље. У ствари, истраживачи сугерирају да нелагодност коју људи осећају предуго гледајући екране настаје више због мањег трептаја, а не од светлине.

На крају дана, свако искуство у мрачном режиму је другачије. Много тога зависи и од амбијенталног осветљења у коме користите свој екран.

Иако су мрачне теме можда погодније за ноћ, оне вам не помажу да боље читате или спашавате очи од дигиталног напрезања. Такође ћете их желети у потпуности да избегнете ако почнете примећивати проблеме са видом или повећану осетљивост на светло.

Јесте ли алл-ин на тамном режиму или се држите даље од тога? Обавестите нас!

Учитавање анкете

Русија тренутно није најпопуларније место на свету. Међутим, доста људи ионако жели научити језик. Преко 140 милиона људи говори језиком. То га чини једним од најпопуларнијих на свету. Поред тога, то...

Руски је прилично популаран језик и многи људи тамо путују из било којег разлога. Већини не треба комплетан курс за руски језик да би наставили путовање или одмор. У тим случајевима, вишејезични рјеч...

Популарне Објаве