Шта иде у прављењу одличне камере за паметни телефон?

Аутор: Monica Porter
Датум Стварања: 19 Март 2021
Ажурирати Датум: 1 Јули 2024
Anonim
OUKITEL C21 PRO - ДЕТАЛЬНЫЙ ОБЗОР КРАСИВОГО СМАРТФОНА
Видео: OUKITEL C21 PRO - ДЕТАЛЬНЫЙ ОБЗОР КРАСИВОГО СМАРТФОНА

Садржај


Наши паметни телефони су мала чуда од фотографије. Толико су напредни да чак и постављају изазов наменским системима камера. Сигурно се многи од вас питају како су ове ситне камере постале тако добре.

Компаније троше милијарде на истраживање и развој како бисте могли да фотографирате свој оброк вредан на Инстаграму. Све је то веома компликовано и већина људи не разуме гомилу термина и концепата.

Овдје смо да очистимо воде и помогнемо вам да схватите шта оне лијепе слике чине могућим. Пуно се ради на прављењу одличне камере за паметни телефон, па ћемо вас провести кроз све компоненте.

Компаније троше милијарде на истраживање и развој како бисте могли да фотографирате свој оброк вриједан на Инстаграму.

Едгар Цервантес

Сензор

Камере са паметним телефонима далеке су, али индустрија ће се увек борити са сензорима слике. Већи сензори надмашују мање (истог квалитета). Величина је битна и нема начина да се то заобиђе.


Величина је битна и у свету сензора слике нема начина да се то заобиђе.

Едгар Цервантес

То је изазов за произвођаче паметних телефона. Не могу тачно да спакују фулл-фраме сензор у малу, танку слушалицу. С обзиром да је потребан и већи сочив, произвођачи паметних телефона обично држе сензоре од 1 / 2,3 до 1 / 1,7 инча.

Да би ове бројеве ставио у перспективу, Хуавеи П30 Про поседује сензор од 1 / 1,7 инча. Гоогле Пикел 3 КСЛ познат је и по невероватној камери и има сензор од 1 / 2,55 инча. То су патуљци у поређењу са 1.38-инчним сензорима у пуном кадру код неких ДСЛР камера.

Када је простор ограничење, произвођачи морају да створе сензоре бољег квалитета и измене неколико ствари. Имати мањи сензор је недостатак, али компаније могу учинити одређене ствари да побољшају квалитет слике.

  • Ко је ко у послу са смарт телефонима

Једна од популарних метода је креирање сензора са већим пикселима који би омогућили снимање више светлости. Величина пиксела се мери у µм (микро-метрима) и обично се креће између 1,2 µм и 2,0 µм у свету паметних телефона.


Друга занимљива метода коју је Хуавеи представио код П30 Про била је употреба РИБ (црвено-жуто-плаве) сензора, за разлику од традиционалне РГБ (црвено-зелено-плаве) конфигурације. Прелазак на фотографије које жуто биљеже омогућава снимање више свјетла. О томе можете сазнати више у нашем посвећеном чланку.

Као корисник, приметићете да ће бољи сензор створити мање буке и зрна, боље перформансе при слабом осветљењу, побољшане боје, побољшани динамички распон и оштрије слике.

Стакло / сочива

Објектив се обично игнорише када се говори о фотографији са паметних телефона. Ово је чудно с обзиром да је то један од најважнијих предмета у редовној фотографији. Добро дизајниран, транспарентан и чист објектив обезбедиће бољи квалитет слике.

Сви волимо да чујемо за сочива са широким отвором бленде, али они долазе са ризиком.

Едгар Цервантес

Сочива такође одређују отвор бленде, што је значајан фактор који треба узети у обзир. Сви волимо да чујемо за сочива са широким отвором бленде, али они долазе са ризиком. Објективи фотоапарата израђени су од више "корекцијских група" дизајнираних да правилно фокусирају светло и смање аберације. Јефтинија сочива имају мање група и зато су склонија проблемима. Материјали за леће такође играју важну улогу, а квалитетније стакло и вишеструки премази нуде бољу корекцију и мање изобличења.

  • Разумевање бленде - Шта то значи и како утиче на квалитет слике?

Тешко је рећи колико су добра или лоша сочива смартфона, јер произвођачи обично не разговарају о њима. Постоје неке робне марке којима можемо веровати у индустрији паметних телефона. Сони и Нокиа раде са Зеисс-ом, а Хуавеи ради са Леицом. Ови брендови су познати по томе што нуде квалитетна сочива.

Вишеструка камера

Паметни телефони некада су имали једну камеру, али додавање више постало је уобичајено. Многи телефони данас имају две или три камере. Затим имамо оне луде, као што је Нокиа 9 ПуреВиев и његових пет стрелаца.

Ако не можете имати већи сензор или напредније стакло, можда ћете имати гомилу истих.

Едгар Цервантес

Различити су разлози за постављање више камера на телефон - то чини искуство фотографије флексибилнијим. Узми Хуавеи П30 Про; поседује главну камеру за општу намену, ширококутну камеру и познати 125 мм перископни зум објектив. То омогућава употребу сваке камере за одређене околности.

Подешавања с више камера такође играју велику улогу у рачуналној фотографији. На пример, Нокиа 9 ПуреВиев има 3 једнобојна сензора, два РГБ сензора и ТоФ (време лета) камере. Све ове слике раде заједно у сваком кадру како би снимили највише детаља, боја, светла и дубине. У ствари, сваки снимак који долази са овог паметног телефона је ХДР фотографија.

Ако не можете имати већи сензор или напредније стакло, можда ћете имати гомилу таквих. Овако произвођачи надокнађују ограничења у фотографији представљена паметним телефонима.

  • Више објектива: Следећи велики тренд у мобилној фотографији?
  • Најбољи телефони с двоструким предњим камерама
  • Најбољи телефони са подешавањем троструке камере - које су ваше могућности?

Стабилизација слике

Паметне камере користе две врсте стабилизације слике: оптичку стабилизацију слике (ОИС) и електронску стабилизацију слике (ЕИС). У зависности од телефона, можда нећете имати ниједну, једну или обе ове функције.

Технологије стабилизације слике имају за циљ да смање тресе и пруже глаткији и оштрији снимак. У идеалном случају желите да имате и једно и друго јер је ОИС бољи за фотографије, а ЕИС фокусиран на видео. Ако морате одабрати један од њих, најбоља опција је ОИС.

ОИС

ОИС надокнађује мала кретања фотоапарата током излагања. Опћенито се користи плутајуће сочиво, жироскопе и мале моторе. Елементи су контролисани микроконтролером који помера објектив врло мало да би спречио тресење камере или телефона - ако се телефон помера удесно, сочива се померају улево.

  • ОИС - оптичка стабилизација слике - објашњава Гари!

Ово је најбоља опција због чињенице да се сва стабилизација врши механички, а не софтвером. То значи да се у процесу не губи квалитет.

ЕИС

Електронска стабилизација слике функционише путем софтвера. У основи, ЕИС је разбити видео на комаде и упоредити га са претходним кадровима. Затим утврђује да ли је кретање у кадру било природно или нежељено отресање, и исправља га.

ЕИС обично смањује квалитет јер му је потребан простор од ивица садржаја да би се примениле исправке. Међутим, побољшао се у последњих неколико година. Смартпхоне ЕИС обично користи жироскоп и акцелерометар, чинећи га прецизнијим и смањујући губитак квалитета. Као што је то уобичајено у данашње време, софтвер га убија.

Пикел биннинг

Вероватно сте чули овај израз и раније и немате појма шта он значи. Поанта је у томе што смањује буку и помаже у ситуацијама при слабом осветљењу.

Бинкинг пиксела је процес који комбинује податке са четири пиксела у један. Помоћу ове технике сензор камере са 0,9 микрона може створити резултате еквивалентне 1,8 микрона.

Највећи недостатак је резолуција подељена и са четири када снимате у пикселу. То значи да је биннед снимак на 48МП камери заправо 12МП.

Биксење пиксела углавном је могуће захваљујући употреби куад-Баиер филтра на сензорима камере. Баиер филтер је филтер у боји који се користи у свим сензорима дигиталних фотоапарата, седећи изнад пиксела и снимајући слику црвеном, зеленом и плавом бојом.

  • Шта је бинкинг пиксела? Све што би требало да знате о овој фотографској техници

Ваш стандардни Баиер филтер састоји се од 50 процената зеленог филтера, 25 процената црвеног и 25 процента плавог филтера. Према извору за фотографију Цамбридге ин Цолор, овај аранжман има за циљ опонашати људско око, које је осетљиво на зелено светло. Једном када се слика усвоји, она се интерполира и обрађује како би се добила коначна слика у пуној боји.

Није много телефона користи бинкинг пиксела, али то је лепа посластица. Неки од њих укључују ЛГ Г8 ТхинК, Ксиаоми Редми Ноте 7 серију, Ксиаоми Ми 9, Хонор Виев 20, Хуавеи Нова 4, Виво В15 Про и ЗТЕ Бладе В10.

Аутоматско фокусирање

Камере са паметним телефонима углавном користе три врсте система аутоматског фокусирања: двоструки пиксел, фазно детектирање и детектовање контраста. Рећи ћемо вам о њима како, од најгорег до најбољег.

  • Како раде камере за паметне телефоне - објашњава Гари

Аутоматско фокусирање открива контраст

Ово је најстарије од три, а делује мерењем контраста између подручја. Идеја је да фокусирано подручје има већи контраст, јер ће ивице бити оштрије. Кад неко подручје постигне одређени контраст, камера ће га размотрити у фокусу. То је стара, спора техника, јер захтева померање фокусних елемената док фотоапарат не нађе прави контраст.

Фазно откривање аутоматског фокусирања

„Фаза“ значи да светлосни зраци који потичу из одређене тачке погађају супротне стране сочива са једнаким интензитетом - другим речима, они су „у фази“. Аутоматско фокусирање са фазама користи фотодиоде преко сензора за мерење разлика у фази. Затим помиче елемент фокусирања у објективу како би слику довео у фокус. Стварно је брз и прецизан, али заостаје за аутофокусом са два пиксела јер користи наменске фотодиоде уместо да користи велики број пиксела.

Аутофокус двоструког пиксела

Ово је далеко најбоља технологија аутоматског фокусирања доступна за паметне телефоне. Аутоматско фокусирање са двоструким пикселом је попут детекције фаза, али користи већи број тачака фокуса преко сензора. Уместо да се фокусирамо на наменске пикселе, сваки се пиксел састоји од два фотодиода која могу упоређивати суптилне фазне разлике да би израчунали где да померамо објектив. Пошто је величина узорка много већа, тако је и способност камере да брже фокусира слику.

Неки сматрају да брже аутоматско фокусирање није битно, али на пример, постоји велика разлика када снимате акцију. Чак су и делићи секунде драгоцени у бежећим тренуцима. Нико не воли замућену, полу фокусирану слику.

Мегапиксели

Да ли је већи број мегапиксела бољи? Одговор је, зависи. То зависи од ваших потреба и других фактора.

Када имате више МП је боље

Више мегапиксела значи већу дефиницију. Иако неће увек вашу фотографију учинити бољом, додаће јој више детаља. Ово је лепа посластица за оне који воле да обрежу, јер ће слика с већим мегапикселом имати више пиксела за рад, а самим тим и више пиксела.

Више пиксела такође може гарантовати бољи квалитет штампања ако се икада одлучите за прављење папирних копија слика. Међутим, то ће донети разлику само ако су ваши отисци довољно велики. Никуист теорем нас учи да ће слика изгледати знатно боље ако је снимимо у двоструко већој димензији планираног медија. Имајући то у виду, за најбоље резултате би требало снимити фотографију од пет до седам инча у квалитету штампе (300 дпи) при 3.000 к 4.200 пиксела или око 12МП.

Када имате мање МП је боље

Штампање фотографија са паметног телефона је ретка и умирућа навика, тако да имати већу моћ штампања неће нам донети значај за већину. Оно што ће учинити је да повећају датотеке са сликама које ће заузети ваш драгоцени простор за складиштење. Да не спомињемо да би њихово уређивање на уређајима са слабијим напајањем могло да донесе спор искуство.

Такође је важно имати на уму да ће више пиксела у малом простору учинити пикселе мањим. Мањи пиксели могу да узимају мање светлости и производе више буке. Чини се да су произвођачи паметних телефона пронашли равнотежу између величине и квалитета, држећи сензоре на око 12МП и повећавајући пикселе.

Ипак, увек постоје изузеци. Јасан пример је Хонор Виев 20, који поседује 48МП сензор, али такође је и већи 1/2-инчни сензор и камера користи финирање пиксела. У овом случају, произвођач је имао разлога да користи већи број мегапиксела и на одговарајући начин подесио хардвер уређаја.

Софтвер

Нека физичка ограничења која једноставно не можемо побољшати - барем не много. Хардвер камера за паметне телефоне достиже висоравни и на крају произвођачи неће моћи да продају камеру која је између два и пет одсто боља.Све док нека пробојна технологија за обраду слике не замени тренутну, ово је постало битка кодирања.

Софтвер улази у спас где год хардвер не може да испоручи.

Едгар Цервантес

Софтвер улази у спас где год хардвер не може да га испоручи. Помоћу рачунарске фотографије телефони знају шта снимате, где снимате и у које време снимате. Ова техника може да анализира оквир и доноси одлуке за вас, попут стварања неба више плавог, прилагођавања равнотеже белог у мраку и појачавања боја по потреби.

Софтвер такође омогућава сложене функције, попут портретног, ХДР и ноћног режима. Сви ови процеси захтевали су посебну опрему, време, знање и труд. Сада софтвер узима много грозног посла од пуцача. Захваљујући телефонима са више камера, софтвер такође може снимити више слика и објединити их за стварање једне, побољшане фотографије.

Телефони могу једног дана победити традиционалне фотоапарате, а све је то захваљујући софтверу. Овдје дотичемо врх леденог бријега, али можете дозволити да наш властити Давид Имел размисли о рачунској фотографији и како ће све промијенити револуцију.

Па, шта треба тражити?

Било је много информација које треба узети, па ево кратког сажетка на шта бисте требали потражити приликом куповине добре камере за паметне телефоне.

  • Већи сензор је увек најбољи. 1 / 1,7 инча отприлике је толико колико и већина сензора камера за паметне телефоне. Има већих, али су ретке.
  • Потражите више мегапиксела ако апсолутно морате штампати (или су вам заиста потребне веће слике). У супротном, дајте предност већим пикселима или техникама као што је бинирање пиксела. Величина пиксела мери се у µм (микрометрима), а све преко 1,2 µм требало би да буде добро. Добар паметни телефон треба да има најмање 12МП, што је пожељно за употребу на мрежи и мале штампање слика.
  • Сочива су врло важна. Иако информације нису увек лако доступне, покушајте да проверите да ли има квалитетно стакло. Неки произвођачи сарађују са реномираним брендовима попут Леица или Зеисс.
  • Добар софтвер је кључан. Побољшања истраживачког софтвера. Сви произвођачи различито приступају софтверу и то резултира различитим резултатима. Самсунг је познат по високом контрасту и засићеним бојама. Гоогле-ови Пикел уређаји такође имају одличан софтвер који ствара висок динамички распон, природне боје и оштре слике.
  • Аутофокус са двоструким пикселом најбољи је код паметних телефона. Фазно аутоматско фокусирање је такође врло добро, али биће мало спорије.

Мислим да се све ове компоненте могу уклопити у тако мали простор. Камере са паметним телефонима су право чудо технологије. Сада узмите све ове информације и сазнајте где стоји ваш следећи телефон у погледу фотографије паметних телефона.

РОКит је данас званично ставио своје телефоне на продају у САД-у Распон јефтиних уређаја, који је први пут најављен 2018. године, а касније је на ЦЕС-у откривен у јануару, РОКит назива „људи први“. Ко...

За неке су романтични филмови слични ничему. Без обзира на то јесу ли у вези или су неудани, романтичари међу нама одмах избијају емоционални интензитет из романтичних филмова. Срећом по њих, Хулу сад...

Објави