Шта је баланс белог у фотографији?

Аутор: Randy Alexander
Датум Стварања: 1 Април 2021
Ажурирати Датум: 15 Може 2024
Anonim
Белград, Сербия — Радушие и гостеприимство
Видео: Белград, Сербия — Радушие и гостеприимство

Садржај


Савремени фотоапарати упропастили су нас својим аутоматским режимима, олакшавајући игнорисање подешавања баланса белог. Схватићете да је баланс белог врло важан део фотографије док напредујете у уметности. Упознавање са температуром и нијансом боје је пресудно, а данас смо ту да вам помогнемо у томе!

Такође прочитајте: Шта је фокусна дужина у фотографији? Одговорили су на сва ваша питања.

Шта је баланс белог?

Баланс беле се односи на ефекте боје и температуре на фотографијама. Различити извори светлости емитују различите температуре боја, у распону између наранчасте и плаве. Исто тако, светлост долази са нијансом која се креће између зелене и магента. Промјена поставки баланса бијеле помоћи ће вам да пронађете равнотежу између ових боја и постигнете природнији ефекат.

Више о нијанси и температури боје у наставку.

Зашто је фотоапаратима потребна помоћ у балансу белог?


Кад човек види предмет, очи и мозак раде заједно на исправљању боја, чинећи бели изглед белим у већини природних околности. Без обзира да ли сте сунчани дан или у затвореном простору под волфрамовим светлом, боје ће изгледати природно након што се ваше очи навикну на околину, а то не траје дуго.

Фотоапарату је потребна помоћ да смисли како ствари изгледати природно. Савремене камере покушавају да опонашају наш мозак и раде прилично добар посао проналазећи равнотежу белог у аутомобилу, али ствари могу да погреше.

Савремене камере раде прилично добар посао проналазећи равнотежу белог у аутоматском, али ствари могу да погреше.

Едгар Цервантес

Разумевање температуре у боји

Температура у боји се мери у келвинима (К), што је основна јединица температуре. Разумевање рада келвина захтева много више од овог чланка, али покушаћемо да објаснимо на кратак, једноставан начин. Келвини се заснивају на боји која је зрачена из „црног тела“ када су изложени тој специфичној температури. Висока температура боје келвина учиниће да боје изгледају више плаво, док ће их ниска учинити наранџастим.


На фотографији имамо одређене опције баланса белог да помогнемо да установимо тачне нивое келвина који би требало користити у различитим околностима.

  • Свећа: 1,000-2,000К
  • Волфрам жаруља: 2,500-3,500К
  • Излазак и залазак Сунца: 3,000-4,000К
  • Неонско осветљење: 4,000-5,000К
  • Блиц / директна сунчева светлост: 5,000-6,500К
  • Облачно небо: 6,500-8,000К
  • Тешки облаци: 9,000-10,000К

Разумевање нијансе

За нијансу је важно имати на уму током снимања под вештачким осветљењем и неуобичајеним ситуацијама осветљења (попут заласка сунца, изласка и других природних појава). Светлост може имати нијансу која се креће између зелене и магента. Можете додати више било које боје да бисте исправили неприродну боју слике.

Подешавање равнотеже белог: у фотоапарату и после обраде

Ово је лична преференција. Ја сам један од оних фотографа који више воле да се што више ураде у камери, тако да сам склон постављању равнотеже белог у камери и само радим мала подешавања током уређивања.

Снимање РАВ-а има своје предности када радите са балансом белог.

Едгар Цервантес

Снимање РАВ-а има своје предности у овом случају, јер датотека слике чува све податке, а баланс белих користи се као референтна тачка. РАВ датотека слике ће вам омогућити да манипулишете температуром у боји током накнадне обраде према садржају вашег срца. Због тога савремени фотографи имају тенденцију да више верују камерама. Поставке баланса белог лако се остављају аутоматски и исправљају слике у накнадној обради само када се деси да се камера поквари.

То није случај са ЈПЕГ датотеком која има постављени баланс белог. Слика ће изгубити квалитету ако покушате да измените температуру у боји и превише нијансирате. У таквим случајевима можете користити горе наведене опције температуре.

Алтернативно, можете користити прилагођени или унапред подешени начин (ПРЕ). Ова опција мери температуру боје и нијансе мерењем боје на картици за баланс белог. То се ради тако што ћете га сликати под жељеним условима. Недостатак ове методе је да морате пролазити кроз поступак сваки пут када промените услове осветљења.

Како подесити баланс белог у камери

Процес је једноставан, али свака камера има свој мени другачије подешен, тако да вам не можемо дати детаљни водич. Међутим, поставке баланса белог требало би да буду негде у вашем менију. Једном тамо, требали бисте видјети већину опција за баланс бијеле боје које су наведене у нашем одјељку о температури у боји (вјероватно је написано мало другачије).

Изаберите своју опцију на основу услова осветљења. Такође постоји опција за ручно бирање температуре келвина, као и предефинисани режим за коришћење картице баланса белог. Неке камере имају физичке тастере за контролу баланса белог, што вам може уштедети време проласка кроз мени.

Како подесити баланс белог у процесу обраде

Програми и апликације за уређивање фотографија различито обрађују своје могућности, али општа суштина процеса требало би да буде врло слична у свим областима. Пронађите софтвер за баланс бијеле боје или боју у свом софтверу за уређивање по избору. Ово подручје би требало да има листу или падајући мени са свим опцијама наведеним у нашем одељку о температури у боји. Алтернативно, требало би да будете у могућности да ручно мењате температуру и нијансу боје, као и ствари попут вибрације, засићења и још много тога.

Погодан алат који препоручујем је алат за водену кап воде из белог баланса. Можете одабрати ову опцију, а затим изабрати белу или неутралну (сиву) боју унутар слике. Софтвер ће очитати одабрану боју и довести је до идеалних нивоа равнотеже беле.

Кршење правила баланса белог

Фотографија је уметнички и креативан израз, тако да вам не можемо рећи да се придржавате правила. Све ово време смо вам говорили да је прави баланс беле боје онај који опонаша природне боје ваше сцене. То је добро правило које треба проћи код учења концепта, али постоје случајеви када можда желите креативније користити боје.

Температура хладније (више плаве) боје чини да сцена изгледа тмурна. Исто тако, више наранџаста нијанса такође може дати сликама топао, умирујући ефекат. Теорија боја је целокупна наука сама по себи и можете да направите невероватне фотографије ако научите да њиме управљате. Ево неколико узорака слика које сам недавно снимио у којима сам се играо са температурама и нијансама да бих постигао посебне ефекте.

Сада када разумете баланс белог, смешне боје и грешке камере не треба да вас изненаде. Можете га чак искористити у своју корист!

Сада прочитајте: Шта је ИСО у фотографији? Све што треба да знате

Аппле Мацбоок Про са додирном траком.Федерална управа за ваздухопловство (ФАА) саопштила је да забрањује одабир Мацбоок Про модела за летове у име сигурности....

Машине преузимају свет! Па, можда још не сасвим, али АИ и машинско учење већ покрећу много више света него што то можда схватате. Ти би могао покренути каријеру пионири ових технолошких иновација паке...

Нове Поруке